Ünlü Şair Tarancı’nın Burhaniye’de Kaldığı Ev Müze Olacak

Cahit Sıtkı Tarancı’nın  görevini Burhaniye’de yaptığı dönemde Haydi Abbas şiirini yazdığı ev müze yapılmak üzere kamulaştırılacak.

Ocak ayı olağan meclis gündeminde Ünlü Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın askerliğini yaptığı süreçte İlçemizde ikamet etmiş olduğu İlçemiz Mahkeme Mahallesi 100 Ada 1 parselde kayıtlı taşınmazın Müze yapılması amacıyla kamulaştırılması ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün müzekkeresinin görüşülüp karara bağlancak..

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası, Diyarbakır’da ticaret ve ziraatle uğraşan köklü Pirinçcizadeler ailesinden Bekir Sıtkı Bey; annesi, babasının amca kızı Arife Hanım’dır. Ailesi, ona “Hüseyin Cahit” ismini verdi. Akrabaları “Pirinçcioğlu” soyadını aldığı halde Soyadı Kanunu çıktığı yıl pirinç ekiminden çok zarara uğrayan babası Bekir Sıtkı Bey, bu duruma kızarak “çiftçi” anlamına gelen “Tarancı” soyadını almıştır.

Diyarbakır’da başladığı ilk eğitimin ardından aile geleneğinden ötürü orta öğrenim için Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’ne gönderildi. Lise öğrenimi için 1931 yılında Galatasaray Lisesi’ne geçti. Fransızcayı çok iyi öğrenerek Baudelaire, Rimbaud, Mallarme’yi özümsedi. Şiir yazmaya lise yıllarında başladı. İlk şiirleri Galatasaray Lisesi’nin “Akademi” isimli dergisinde ve Servet-i Fünun dergisinde yayımlandı. Ömür boyu yakın dost olacak Ziya Osman ile 1928-1929 yılında okulda tanıştı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçakları 1940 yılında Paris’i bombalamaya başlayınca öğrenimini tamamlayamadı; bisiklet ile kaçarak Lyon ve Cenevre yoluyla Türkiye’ye geri döndü.[5] Askerliğini 1941-1943 yıllarında Burhaniye’de  yaptı. Ünlü “Haydi Abbas” şiiri, askerlik döneminin bir ürünüdür.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.