Eşit İşe Eşit Ücret Sağlanmalı.

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri Belediye Başkanı Ali kemal Deveciler, Başkan Yardımcısı Murat Yazgan ve Meclis üyelerininde katıldığı İşsizlik ve Pahalılığa hayır demek için Cumhuriyet Meydanında toplanarak basın açıklaması yaptılar.

İşsizlik ve Pahalılığa haır demek için Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklmasını Emek ve Demokrasi Bileşenler Dönem sözcüsü EMEP’ten Remzi Demir okudu.

 Remzi Demir;basın açıklamasında; Burhaniye’nin duyarlı ve fedakar devrimci demokrat aydın insanları.

Giderek ağırlaşan politik koşullarda yaşıyoruz. Baskı zulüm her gün biraz daha artıyor.Halk muhalefeti yükseldiği dönemlerde;Ya askeri faşist diktatörlük yada sivil darbeler yürürlüğe sokuluyor.AKP Döneminde tek adam yönetimi ile ANAYASA ve İNSAN HAKLARI rafa kaldırıldı zam zulüm işkence tavan yaptı.

Toplumun her kesimi yoksulluğu iliklerine kadar hissediyor.

Açlıktan ölenler, intihar edenler, kadın cinayetlerinde katledilenler, şantiyelerde ve kömür ocaklarında karın tokluğuna can verenler, sokakta giderken kafasına kurşun sıkılanlar ve cezaevlerinde infaz edilenler yeter artık yeter ölmek istemiyoruz.

            Devletin asli görevi; kendi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak değil midir ?

            Ülkemizde açlık ve sefalet dip yapmıştır . Bir lokma ekmeğe kendisini satan bireyler çoğalmaktadır. Elit kesimin dışındaki toplum açlığa mahkum edilmiştir. Esnaf, çiftçi, üretici, işçi, memur kısaca tüm emekçiler yarı aç geziyor. Bir de tamamen işsiz kesim hepten mağdur edilmiş durumda, toplumun yüzde ellisi iş arıyor. Az da olsa üretim yapan fabrikalar kapatıldı; bunlardan en önemli örnek şeker fabrikaları, tütün  fabrikaları Amerikan şirketlerine feda edildi. Ucuz işgücü oluşturmak için tarım bilinçli olarak batırıldı, köylülük yoksullaştırıldı. Yabancı sermaye gelsin diye küçük esnaf da mülksüzleştirildi, iflas ettirildi.

            Türk lirası dolar karşında eridikçe cebimizdeki para da eriyor.Her gün gelen zamlar ile alım gücümüz düşüyor,soframızdaki ekmek küçülüyor,ekmeğimiz küçüldükçe patronların karı artıyor .Sadece fakirleşmiyor aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor.

            Emeklilere,kamuda çalışan işçilere ve emekçilere verilen zamlar daha ilk günde eridi,küçük esnaf siftah yapamaz duruma geldi.

            Emekliler ayın sonunu getiremiyor, toplum sefalet içinde, insanlar en doğal ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

            Göstermelik demokrasi de yok edilmek isteniyor. Sesini çıkarana hukuk sopası, baskı, zulüm, işkence ve gözaltılar ile susturulmak isteniyor. Tüm eğitim kurumları çökertilmiş durumda,Çocuklarımız dinci gerici eğitime mahkum ediliyor.Birçok aile çocuklarının kırtasiye masraflarını karşılayamaz durumda.Sağlık sektörü tamamen paralı olma yönünde.Emeklilerde reçetelerde alınan katkı payları giderek artıyor,hastanelerde randevu almak işkenceye dönüştü.Bu gidişata dur diyen tüm muhalifler baskı altında,sesini çıkaran göz altına alınıyor. Kayyumla yönetilen ve diğer tüm kamu kuruluşları yandaşların arpalığı haline getirilmiş durumda,kısaca yer altı ve yer üstü kaynaklarımız yağmalanıyor.

             Ekmeğimiz küçüldükçe,saraylar büyüyor.Sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor.Kapitalistlere ve rantiyecilere sağlanan güvence ile döviz kuru düşmesine rağmen yapılan zamların hiçbiri geri alınmıyor.Birde bunun üzerine yeni yılda halkın üzerindeki vergi yükü daha da artırıldı.Kapitalist sömürü düzeninde fatura hep emekçi halka çıkarılıyor.Hükümetin safı belli;Başta yandaş şirketler olmak üzere patronlar ,rantiyeciler ve vurguncuları kurtarmak,tüm yükü emekçilerin sırtına yüklemek.Belirlenen asgari ücret daha çalışanın cebine girmeden eridi.Küçük esnaf siftah yapamaz hale geldi.Tek adam;” kurtuluş savaşı veriyoruz” diyor.

Bu savaş işçi ve emekçileri köle etme bir avuç dolar vurguncusunu,beşli çeteyi,tekelleri yandaşları ihya etme savaşıdır.Mevcut koşullarda bir kurtuluş savaşına ihtiyaç vardır.Oda tek adam yönetimi sonucunda oluşan; Sömürü, yağma ve baskı politikalarına karşı verilecek olan hak ve özgürlükler savaşıdır.

             SEÇENEKSİZ DEĞİLİZ!Seçenek işçi,emekçi,üretici halkın birleşik mücadelesidir.

Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak;Halkın sırtına yüklenen milyarlarca borç yüküne,her gün gelen zamlara,işsizliğe,her geçen gün artan yoksullaşmaya HAYIR diyoruz.Krizden çıkışın faturasını ödemeyi reddediyoruz.Bu düzenin kaymağını kim yedi ise faturayı da o ödemeli.İşçi ve emekçilerin yeni bir yük kaldıracak ne gücü var nede mecali.Bu yoksulluk ve hayat pahalılığını durdurmak için emekçileri koruyacak önlemler  alınmalıdır.İş,ekmek,adalet,eşitlik ve özgürlük için emekçi halkımızı birleşmeye,insanca yaşamak için mücadeleye çağırıyoruz.

*Yapılan zamlar geri alınsın,eriyen ücretlerimize ek zam yapılsın!

*Vergide adalet sağlansın,servet sahiplerine ek vergi getirilsin!

*En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin!

*Sermaye için değil halk için bütçe istiyoruz.Rantiyeye hazine garantisi ile kaynak aktarılmasına son verilsin.

*KDV başta olmak üzere elektrik-su ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçlardan alınan vergiler düşürülsün!

*Bayram ikramiyeleri maaş düzeyine çıkarılsın,

*Vakıflarda emekli olanlara da bayram ikramiyesi verilsin

*Emekli ve asgari ücretlilere bir maaş ikramiye verilsin

*Her birey istediği işi yapabilmeli ve istediği eğitimi alabilmeli.

*Eşit işe eşit ücret sağlanmalı.

Sınırsız ve sömürüsüz bir dünya dileği ile DEMOKRASİ aşığı tüm dostları yürekten selamlıyorum dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.