YİNE KÖRFEZ, YİNE GENÇ BİR KADININ YAŞAMI ELİNDEN ALINDI!

Körfez Vağımsız Kadın Dayanışması yaptığı yazılı açıklama’da yine kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Açıklamada,İki gün önce körfez medyasında yine bir kadının ölüm haberi yer aldı. Üstelik intihar mı, cinayet mi?  diye sorularak. Bazı kaynaklarda intihar ettiği belirtilen Zübeyde’nin bazı yakınları ve arkadaşları ise sosyal medya paylaşımlarında Zübeyde’nin erkek arkadaşı tarafından darp edildiği ve boğularak öldürüldüğünü  iddia ediliyor. Asıl ölüm nedeni otopsi raporuna göre belirlenecek olan bu olay bizim yeniden kadın ölümlerini sorgulamamızı gerektiriyor.

Her kadın cinayetinden, devletin ihmali ve eksik politikaları ile hukuk sistemi sorumludur. İktidarın kadın hak ve özgürlüklerine dair politikalarının yanlış ve sakatlığını ne yazık ki kadın ölümleri istatistiklerine  bakarak anlayabiliriz. Ülkemizde her gün en az üç kadın öldürülüyor ya da intihar süsü veriliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaçlayan bir siyasi iradenin olmaması, Türkiye’de kadınlara yönelik şiddetin sona erdirilmesinin önündeki en önemli engellerden biridir.

Zübeyde’nin ölüm nedenini henüz bilmiyoruz. Otopsinin sonucu bekleniyor. Öldürülme ya da intihara sürüklenme…İkisi de aynı…Bir kadın canından oluyor. Kadın cinayetlerinin en karanlıkta kalanı, intiharlardır. Bir kadını intihar etmeye götüren sebeplerin mutlaka sorgulanması gerekir. Cinsiyete dayalı fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet, zorlama, tehdit gibi nedenler kadın intiharlarının temel nedeni oluyor. Ne yazık ki intiharların nedeni karanlıkta bırakılıyor. Yerini bulmayan adalet başka bir kadının öldürülmesine cesaret veriyor ve meşru bir zemin kazandırmaya hizmet ediyor. Yoksulluğun ve eşitsizliğin böylesi yaygınlaştığı, kadının şiddete karşı savunmasız hale geldiği ülkemizde, Zübeyde’nin intihar edip etmediği ve intihar ise nedenleri ve sebep olanlar hiçbir şüphe bırakmadan aydınlatılmalıdır.

Kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesini sağlayan İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı bugün bir çok kadın şiddete uğramıyor olacaktı. Zübeyde yaşıyor olacaktı muhtemelen.

Bugün İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı; çağdışı erkek egemen zihniyetler, onların çizdikleri sınırların dışına çıkan kadınlara karşı işlenen şiddet suçlarını hafifletme cesaretini bulamayacaklardı.

Biz kadınlar, Zübeyde’nin ölüm nedenini bilmek istiyoruz. Öldürüldü mi? İntihara sürüklenerek ölümüne mi neden olundu? Genç bir kadın neden ölmek ister?  Hangi durum ve koşullar bir insanı ölüme götürür?

Zübeyde’nin ölüm nedeni eğer intihar ise ölüme götüren süreçlerin açığa çıkartılmasını ve şiddetin olup olmadığının araştırılmasını ve buna neden olan failin yakalanarak cezalandırılmasını istiyoruz.

Yaşamak en temel hakkımız.   Zübeyde’nin de en temel hakkı idi…Gencecik yaşında yaşamı elinden alındı.  

Kadın cinayetleri/intiharları son bulsun, başka Zübeyde’ler ölmesin istiyoruz.

DAHA FAZLA ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ! 

HAYATLARIMIZDAN DA, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN DE VAZGEÇMİYORUZ!

KÖRFEZ BAĞIMSIZ KADIN DAYANIŞMASI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.