KADES Kadınların Yanında

Burhaniye Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği 25 Kasım Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele gününde Cumhuriyet Meydanında dağıttıkları broşürler ile kadınları bilgilendirdiler.

Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Büro Amirliğine bağlı kadın polisler Cumhuriyet Meydanında dağıttıkları bilgilendirme broşürlerin yanı sıra kadınları KADES Uygulaması hakkında bilgilendirdiler.

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.


Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.