25 Kasım,bugün Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri Cumhuriyet Meydanında yaptıkları basın açıklamasında bugün kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü dediler.

Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklaması Emek ve Demokrasi Bileşenleri dönem sözcüleri Çiğdem Kabasakal Avcı ve Semra Dikici birlikte okudular.

          Basın açıklamasında, 1999 yılında;Dünyanın her ülkesinde yaşanan kadına yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel kurul kararı ile 25 Kasım günü ‘’Kadına yönelik şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ‘’Günü olarak kabul edilmiştir.

           Kadına yönelik şiddet ile Mücadele gününün çıkış noktası 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyet’inde diktatörlüğe karşı savaş açan üç kız kardeşin öldürülmesidir.Diktatörlüğe karşıtlığı ile bilinen HİRABAL kardeşler,diktatörlük tarafından hedef gösterildik den sonra vahşice öldürülmüşlerdir.

           Bugün,dünyanın birçok ülkesinde Neoliberal Faşist iktidarlar eliyle tepeden tırnağa örgütlü bir kadın düşmanlığı yapılmakta ,biz kadınların isyanı artarak sürmektedir.

           İktidara geldiği günden beri tüm kurumlarıyla kadınları baskı altında tutmaya çalışan, Kadına yönelik şiddeti cesaretlendiren,kadın haklarına ilişkin gerici söylemi besleyen,kadın emeğini ve yaşamlarımızı yok sayan bir anlayış ile karşı karşıyayız.

           İstanbul Sözleşmesinin bir gece yarısı kararnamesi ile hukuka aykırı bir biçimde feshi de doğrudan kadına yönelik şiddetin önünü açma beyanıdır.

           20 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul sözleşmesi’inden ayrılan Türkiye,Avrupa ülkeleri arasında Kadına şiddette zirvede yer alıyor.

           Ülkemizde gün geçmiyor ki bir kadın öldürülmesin dha birkaç hafta önce samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengiz yüreğimizi dağlarken akli dengesi yerinde değil denen katil ne hikmetse yüzünü basından saklamayı akıl edebiliyor.

            2021 yılında, son öldürülen kadınları da eklediğimizde bilinen 323 kadın katledildi.Geçtiğimiz günlerde 1 hafta içinde 12 kadın öldürüldü.Gaziantep de iki kadının öldürüldüğü gün Danıştay İstanbul sözleşmesinin feshini hukuka uygun bulduğunu açıklıyordu.

             Öldürülen kadınların çoğu çocuklu kadınlardı ve çoğu çocuklarının gözü önünde katledildiler.Bu kadınların %50si uzaklaştırma kararı aldırmışlardı ama öldürüldüler.

             Gece dışarı çıkmayı erkeklik onurunu tahrik,takım elbise giymeyi,pişmanım demeyi iyi hal indirimi sayan ‘’Erkek yargı’’korunmak için defalarca başvurmasına karşın korunmayan Çilem Doğanı kendi canını korumaya çalıştığı için 15 yıla mahkum etti.

            ‘’Kadın arkadaşlarım hiçbir zaman kirpiğiniz yere düşmesin,alnınız hep dik kalsın’’diyen Çilem Doğan a verilen bu ceza öldürülmemek için mücadele eden tüm kadınlara verilmiştir.Biz kadınlar Çilem Doğan ın yanındayız ve ellerini avuçlarımızda hissediyoruz.

             Çocuklara yönelik cinsel istismar düzlemlerinden,nafaka hakkımıza,6284 no’lu kadına yönelik şiddet yasasına,kürtaj hakkımızdan İstanbul sözleşmesine kadar Medeni kanunla güvence altına alınmış eşit yurttaşlık zeminlerimiz dinci gerici iktidar tarafından hedef alınırken biz kadınlar artık susmuyoruz.Hem Türkiye de hem dünyada toplumsal değişim talebinin en önünde duruyoruz.

             Siyasal İslamcı Taliban Afganistan da kadınları eğitim çalışma hakkı gibi kamusal alanlardan tecrit etmeye çalışıyor.Yaşamlarının ellerinden alınması tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan Afgan kadınlarının mücadelesinin yanında olduğumuzu bildiriyor,seslerini çoğaltıyor,onlara yapılan saldırıları lanetliyoruz.

             Hayatlarımızı,anneliğe,aileye şiddete hapsetmeye çalışan yasalara ve yargıya itaat etmiyoruz.

              Biriktirdiklerimii bir adım daha ileriye taşımamız,asla geriye çekilmememiz,bizi inkar etsede görmek zorunda kalan gerici ve neoliberal iktidara biz kadınların düşlerimizdeki ülkeyi yaratacağımız konusundaki inadımızı tüm gücümüzle göstermemiz gerekiyor.

              Erkek egemen gerici toplum düzeninin yarattığı her türlü eşitsizlik karşısında şiddetsiz,eşit,özgür ve Laik bir dünya için tüm kadınları birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

               Ayrıca yoksulluğa,işsizliğe ,pahalılığa hayır demek ülkeyi soyup soğana çevirenlere ve bu nedenlerle şiddetin çoğalmasını sağlayanlara dur demek yine biz kadınların örgütlü ve birlikte mücadelesi ile  gerçekleşecektir ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.