Burs Paraları 25 Kasım Tarihinde Öğrencilerin Hesaplarında Olacak

Burhaniye Belediyesi Üniversiteyi Kazanmak Sizden Destek Bizden parolası ile başlatılan burs başvuruları sonucunda 200 Öğrenci burs almaya hak kazandı.

Burs alamaya hak kazanan öğreciler ve velileri bigilendirme toplantısı saat 15.30da Reha Yurdakul Salonunda yapıldı.

Bilgilendirme toplantısının ilk konuşmasını Belediye Meclis Üyesi ve Eğitim Destek ve Dayanışma Derneği Başkanı Oktay Erbalaban yaptı. Erbalaban, Burhaniye Belediye Başkanımız Ali Kemal Deveciler’in öncülük ettiği, “Burhaniye Eğitime Destek ve Dayanışma Derneğince’’ bu yıl ilki yapılacak olan Üniversite öğrencilerine destek programımıza hoş geldiniz.

Ülkemizin içinde bulunduğu Sosyal, Ekonomik zorluklar malumunuz her I yerde hepimiz tarafından hissedilmekte. Bu sürecin temelli olarak I düzeltilebilmesinin yolunun gençlerde olduğuna inanarak çıktığımız bu yolda I maddi imkansızlıklar sebebi ile eğitimden uzak kalan gençlerimize el I uzatabilmek, onlara çağdaş eğitim imkanları ile kendilerinin ve memleketimizin I parlak bir geleceğe kavuşabilmesi için bir takım faaliyetlerde bulunmaktayız.

Her öğrenciye eğitim ve gelişim de fırsat eşitliği sağlayarak ilçemiz de gelişimin ve değişimin öncüsü olmak ve çocuklarımızı aklın ve bilimin rehberliğin de uygarlık düzeyine çıkarmak; çocuklarımıza ulusal ve evrensel I değerler kazandırmanın yanında ilçemizle bütünleşen ona değer katan gençler I yetiştirmek vizyonuyla 2019 Haziran ayı Belediye Meclis Kararı ile Burhaniye I Sosyal Etkinlik Merkez (BURSEM) kurulmuştur.

Balıkesir’ de ilk defa gerçekleşen bu proje Milli Eğitim Müdürlüğü ile I Belediye arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde ilk ve orta öğretim i öğrencilerine yönelik açılan kurslarla Burhaniyeli gençlerin okul hayatlarına I destek olmaktır. Öğrencilerin sınıf düzeyin de eksiklerini tamamlama ve onları bir üst eğitim kuruntuna hazırlama amacı ile hayata geçirilen bu projeyle Burhaniyeli çocuklar ve gençler pek çok alanda ücretsiz eğitim hizmeti almaktadır. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine okul derslerine yardımcı her dersten kurs imkanı verilmektedir. Okul derslerine takviye kursların yanı sıra öğrencilerin en az bir sanatsal kültürel faaliyete katılmaları sağlanmaktadır.

, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında 350 öğrenci Okul Destek Programından, 300 öğrenci Sosyal Faaliyetler faaliyetlerden yararlanmıştır.

2021 Eğitim Öğretim yılında ise 200 öğrenci Okul Destek Programından, 150 öğrenci Sosyal Faaliyetlerden yararlanmıştır.

 2022 Eğitim Öğretim yılında 350 öğrenci Okul Destek Programından, 300 Sosyal Faaliyetlerden yararlanmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana yalnızca 3 sene içersinde ilçemizde toplam 1650 öğrenci BURSEM imkanlarından istifade etmiştir.

Uzaktan eğitime erişimde sıkıntı yaşayan 500 öğrenciye tablet dağıtılarak eğitimlerinde kesinti olmasının önüne geçilmiştir. Bunun yanında; Yaşanan Pandemi sebebi ile yüz yüze eğitime ara verilmesi sonrasında maddi imkansızlıklardan dolayı tablet temin edemeyen ve Nihayetinde bu gün burada toplanmamızın sebebi olan Yüksek Öğrenim gören öğrencilerimizin ihtiyaçlarına bir nebze çare olmak maksadı ile, bu öğrenim dönemi için yaklaşık 250 öğrenciye 8 ay boyunca aylık 400 TL destek vermeye başlamaktayız. Öğrencilerimizin okullarını bitirene kadar da bu desteklerimiz devam edecektir. İlerleyen yıllarda öğrencilerimize yapacağımız desteklerin daha da büyümesini hedeflemekteyiz.

Bu destekleri vermemizde demeğimize çok büyük katkıları olan Başta Belediye Başkanımız sayın Ali Kemal DEVECİLER’e, Belediye Meclis Üyelerimize ve Demek yöneticilerimize demeğimiz adına çok teşekkür ederim.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün “Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, delalettir. Milletimizin siyasi, içtimai hayatında, milletimizin fikri terbiyesinde de rehberimiz ilim ve fen olacaktır. Sözlerini kendimize ülkü edinmiş bulunmaktayız Memleketimizin ve gençlerimizin parlak bir geleceğe ulaşabilmesinde tek yolun Eğitimden, İlimden, geçtiğine inanarak gençlerimizin eğitimine katkı sağlayabilmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz dedi.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ise, Toplantımıza hoş geldiniz. Bu gün burada, siyasi bayatım ve kentimize Belediye Başkanı olduğum 2019 yılından bu güne söz verdiğim hizmetlerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Gerek ülkemizin ekonomik koşullarının aile bütçesine yüklediği ağır yük ve gerekse toplumsal eşitsizliğin had safhada olduğu günümüzde ailelerimizin ne derece zor koşullarda hayatlarını sürdürdüğünün en yakın tanığıyım.

Bizlerde Yerel Yönetimler olarak buna kayıtsız kalamazdık.

Değerli komşularım. Sevgili Çocuklarım

Burhaniye Belediyesi olarak hizmetlerimizde aile bütçesine sunacağımız katkı bizim önceliğimiz olmuştur. Daha yaşanılabilir bir kent yaratmak için yola çıktığımız günden bu güne sîzlerin de desteğiyle çok yol aldık. Bu yöndeki hizmetlerimize her geçen gün yenilerini eklemekteyiz. Bugün sîzlere yaptığımız projelerden bahsetmeyeceğim, Ama biz biliyoruz ki kentimiz ne kadar güzel ve yaşanılabilir olursa olsun eğer içerisinde yaşayanlar mutlu değilse biz de mutlu olamayız.

Bu vesileyle çocuklarımız ve gençlerimiz için ailelerimizin yüklerini azaltmak adına çalışıyoruz ve bilmenizi isterim ki çalışmaya devam edeceğiz. –                                 

Söz verdiğimiz gibi çocuklarımız için 200 kapasiteli 2 kreşimizi hayata geçirdik. İlk grup çocuklarımız ilk adımlarını alanlarında uzman eğitimcilerimizin gözetiminde atıyorlar.

Dar gelirli ailelerimizin çocuklarına öncelik tanıdığımız kreşlerimizin kapasiteleri her geçen gün artmaktadır.

Yine BURSEM yani Burhaniye Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezimizde çocuklarımızı üniversiteye hazırlıyoruz. Yaklaşık 1000 öğrenciye okul destek ve sınavlara hazırlık kursları ile eğitim hizmeti verdik.Kuruluşundan bugüne BURSEM öğrencilerine seçkin üniversiteleri kazandırdı. Genç fidanlarımızı üniversite hayatına yolcu ederken en az sîzler kadar biz de mutlu olduk.

Yine pandemi dolayısıyla uzaktan eğitim alan 500 çocuğumuza tablet dağıtarak ailelerimize destek olduk.

Bugün bir başka İlki sîzlerle paylaşıyoruz. Burhaniye’de ikamet eden ailelerimizin çocukları ve öğrencilerimize söz verdiğimiz burs hizmetini hayata geçiriyoruz. Yine gelir durumlarına göre öncelik verdiğimiz 250 öğrencimize ayda 400 tl burs yardımı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde hesaplarına yatmış olacak.

Belediyelerin görevleri sadece yol, park, altyapı hizmeti değildir. O Kentte yaşayanların daha mutlu ve huzurlu yaşamaları, ortak akıl ve birlikte kararlar alınarak yönetilmesi, kentlerin kalkınmasının en önemli yapıtaşlarıdır. Halk Meclisleriyle bir arada toplantılar yapmamızdaki amacımızda bu düşünceleri hayata geçirmek içindir. 4 Aralık’ta yapacağımız Halk Meclisi toplantımız bu birlikteliği güçlendirmek ve kararları birlikte almak içindir.

Üniversiteyi bitirip iş bulamayan veya bulsa bile Kredi Yurtlar Kurumundan aldıkları bursları ödeyemeyen ailelerimizin ne derece zor durumda olduklarını biliyorum.

Dar gelirli ailelerimizin Üniversitede okuyan çocuklarımıza bütçemiz ölçüsünde vereceğimiz 400 tl lik burs geleceğin aydınlık yüzleri gençlerimizin eğitimlerine azda olsa katkı sunacağını düşünüyorum dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.