19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

Burhaniye’de bulunan 38 mahalle muhtarı Muhtarları gününü Cumhuriyet Meydanında yapılan tören ile kutladılar.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Yusuf Karakocalı, Ören Mahallesi Muhtarı İlker Kurt ve Kocami Mahallesi Muhtarı Yalçın Kocabey’in Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve istikalal marşı okundu günün analam ve önemini belirten konuşmayı Kocacami Mahallesi Muhtarı Yalçın Kocabey yaptı.

Yalçın Kocabey Üyesi olduğumuz Türkiye Muhtarlar Federasyonumuzun 3 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu müracaat neticesinde Osmanlı arşivinde 2. Mahmut döneminde yayınlanan ferman ile 19 Ekim 1829 tarihinde kurulan Muhtarlık teşkilatının kuruluş günü esas olarak 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Artık bizlerin de bir günü vardır. Bizlere bu değeri veren başta CUMHURBAŞKANIMIZ olmak üzere bakanlarımıza, ilgili herkese vetüm kurumlara teşekkür ederiz.

Örgütlenmiş toplumların sorunları kolay çözülür. Bizlerin;-sorunlarımızın kolay çözüleceğine umudumuz tamdır. Mahalle / muhtarlığı mevzuatta verilen görevleri yapan, organları seçimle gelen, merkezi ve yerel yönetimlerin yardımcısı olan bir kurumdur. Tüm Muhtar arkadaşlarımız Cumhuriyet değerlerimizin en alt bölümündeki temsilcileri olarak mahalle ve sokağındaki insanların huzur ve güven içinde alması için fedakârca çaba sarfetmektedirler.

Burhaniye Mahalle Muhtarlar Derneğimizi kurmuş bulunmaktayız. Derneğimiz, önceliklerine göre doğrudan çözüme ulaştırmak adına elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışacağız. Biz dernek olarak; muhtarlık camiasına nasıl faydalı olabiliriz sorusundan yola çıkarak çalışmalar yapıyoruz. Mahallemizdeki önemli sorunları görev alanlarına göre yetkili ktırumlara bildiriyoruz. Gaz/ Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi “,Muhtarlık müessesesl demokrasinin ilk temel taşıdır. Başarılı bir siyasetçi muhtarını korur ve muhtarın yanında olur.

Muhtarlık bulunduğu bölgede halkına ve milletine İçinde bitmeyen bir azimle hizmet eden birimlerden biridir. Muhtarlık makamı mahallesinde yetimin, garibanın, öksüzün, açın ve her türlü vatandaşının eksiklerini bilen ve hizmet edendir. Muhtarlar; elinde olan yetkiler doğrultusunda Kaymakamlıkla, Belediye Başkanlığı ve Daire Amirleri İle birlikte mahallesindeki sıkıntıların üstesinden gelecektir.           

Biz/er öncelikle kendi makamımıza ve üst birbirimize saygı duymayı öğrendiğimiz zaman önümüzdeki bütün engelleri aşacağımıza İnanıyorum, özlük haklarımızı almak İçin tüm muhtarlar bir araya gelerek dayanışma içinde sorunlarımızı fi‘ fnjize güvenim tamdır. Mührümüzün gücünün farkına varmalı, buna yakışır bir şekilde hareket etmeli ve halkımıza en İyi ve layık olduğu şekilde hizmet etmeliyiz.

Muhtarlar günü dolayısı İle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu yüce vatan İçin canını feda etmiş tüm şehitlerimize ve edebiyete göç etmiş muhtar büyüklerimizi ve hayatta olan tüm muhtarlarımızı sevgi, saygı ve rahmetle yad ediyoruz.

Konuşmamı sonlandırırken tertip ettiğimiz bu kutlama programına katılan Kaymakamıma, Garnizon Kumutanma ve Belediye Başkanıma, Daire Amirlerime, Muhtar Arkadaşlarıma ve vatandaşlarıma minneç şükranlarımı sunarım dedi.

Muhtarlar günü kutlama programına Kaymakam İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler. Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli, Jandarma Bölük Komutanı Burak Alim Çelik, İlçe Emniyet Müdürvekili İsmail Aydemir, siyasi parti temsilciler ve protokulun diğer üyeleri katıldılar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.