Balıkesir Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’nin Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Vali Hasan Şıldak’ın öncülüğünde birçok proje hayata geçiyor. Proje yağmuru ile sosyal devlet şemsiyesi altında toplumun birçok kesimine dokunan Vali Şıldak toplumsal ve insanî değerlerin güçlenmesinde büyük katkı sunacak olan yeni bir proje başlatıyor.


Bu kapsamda toplumdaki incinebilir bireylerin sosyal, duygusal ve ekonomik yapılarını korumak ve iyileştirmek adına etkin rol ve sorumluluk alan bir anlayışa sahip olan Sosyal Ve Kültürel Bütünleşme Projesinin Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. 


Özünde insan odaklı ve dayanışma barındıran bir varoluş hikayesi ile toplumu köklerinden göklere taşıyan ve gönülleri fetheden, köklü geçmişinden aldığı ilhamla beslenen bu yolculuğun Balıkesir durağında milli ve manevi inançları ön planda tutarak başlatılan projede Balıkesir Valiliği öncülüğünde birçok paydaş kurum bulunuyor.  Balıkesir Valiliği himayelerinde yürütülen projenin paydaş kurumları olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ile gelenekten geleceğe uzanan değerlerin ışığında sonraki kuşaklara güçlü köklü ve dinamik bir dünya bırakılması amaçlanıyor. 


Projenin hedef kitlesini; hoşgörü ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde, sosyal hayatın içerisinde kendilerine yer bulmaları sağlanan engelli bireyler ve aileleri, şanlı tarihimizin ölümsüz kahramanlarının emaneti olan şehit yakınları ve gaziler, dün ve bugün arasında köprü olan tecrübeleri ile yol gösteren büyükler, sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı olan aileler, koruma altındaki çocuklar, evde ve hastanede özel eğitim hizmeti alan öğrenciler oluşturuyor. 


Projenin hedef kitlesindeki bireylerin ve ailelerinin sosyal hayata entegre olmalarını sağlamak, onlara sosyal ve kültürel alanlarda fırsat eşitliği sunmak ve toplumsal alanda güçlenmelerini sağlamak için başlatılan proje ile bir dizi faaliyetin hayata geçirilmesi amaçlanıyor. 


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Balıkesir Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi Tanıtım Toplantısında konuşan Vali Şıldak, bu tür çalışmalarda bir elin nesi var iki elin sesi var mantığı ile yola çıkıldığını ifade etti. Bütün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları olarak sahiplenmesi gereken bir çalışma olduğunu sözlerine ekleyen Şıldak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği doğrultuda toplumun her bir ferdine dokunmak, toplumda dezavantajlı olarak adlandırılacak tek bir kişinin, bir grubun kalmaması adına yapılacak çalışmaların koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla böyle bir çalışmayı ortaya koyduk. İlimizin en güçlü alanlarından biri, yürütülen bu sosyal projelerdir diye düşünüyorum. Burada bulunan şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz, yaşlı insanlarımız, kıymetli büyüklerimiz, sosyal ve ekonomik destek ihtiyacı içinde bulunan ailelerimiz, koruma ve bakım altında olan çocuklarımız, özel eğitim desteği alan engelli bireylerimiz ve ailelerini bir araya getirdiğimizde toplumumuzun önemli bölümünü oluşturduğunu görüyoruz. Kurumlarımız bu alana ilişkin çok güzel faaliyetler yürütüyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu yönetim anlayışıyla el attığı kesimler itibariyle dünyada belki de en güzel örneklerini veriyor. Sosyal devlet olmanın en güzel örneklerini görüyoruz. Toplumda bulunan herkesin adeta devleti ile gurur duymasını sağlayacak ölçüde eksiksiz hizmet sunuluyor.” şeklinde konuştu. 
Vali Şıldak, üniversitelerin de yeni eğitim-öğretim yılına başlaması dolayısıyla Balıkesir’deki üniversitelerde eğitim görmek için İlimize gelen öğrencilerin geçici barınma sorunlarına yönelik çalışmalar yapıldığına değindi. Şıldak, “Büyükşehir Belediyemiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Kaymakamlıklarımızla hep birlikte çalışma yürütüyoruz. Şu anda bütün kamu misafirhaneleri ve anlaştığımız otellere 520 gencimizi yerleştirmiş bulunuyoruz.” şeklinde açıkladı. 


Balıkesir Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesinin İl genelinde sosyal, kültürel, maneviyat ve ortak değerler kapsamında bir bütünleşme sağlayacağını söyleyen Vali Şıldak, “Vatandaşlarımızın yanında olmak, onlara el uzatmak için başlayan bu projede paylaş kurumlarla birlikte çok güzel faaliyetler yapacağız. Devletimizin gücü, hep birlikte adım atmamızın verdiği keyifle alana yansıyacak.” diye konuştu. 


Balıkesir Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi Tanıtım Toplantısına Vali Hasan Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subaşı ve Mustafa Canbey, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutan Vekili Albay Murat Teke, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ertem Küçük, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlter Kuş, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Özdemir, Baro Başkanı Erol Kayabay, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının, siyasi partilerin ve  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,  şehit yakınları ve gaziler, koruma ve bakım altındaki çocuklar, koruyucu aileler, evde eğitim alan öğrenciler, engelli bireyler ve yaşlı vatandaşlar katıldı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.