Vali Şıldak Yılın İlk Zeytinyağı Sıkımına Katıldı

Vali Hasan Şıldak zeytincilik sektörünün önemli firmaları arasında yer alan Ayvalık Köklü Zeytincilik İşletmesini ziyaret etti. Ziyarette yılın ilk erken hasat zeytininden zeytinyağı elde edilmek üzere sıkım yapıldı.


 Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman ve Tarım İl Müdürü Erkan Alkan’ın katılımıyla gerçekleşen programda sezonunun ilk hasat zeytinlerinden elde edilen yağlardan tadım yapıldı. Vali Şıldak ve beraberindeki heyet zeytinlerin hazneye konulmasından makine sistemlerinden geçip yağ olması arasında yapılan işlemlerle ilgili firma yetkililerinden bilgi aldılar.


Programda basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Şıldak, zeytin ve zeytinyağı üretiminde bereketli ve hayırlı bir sezon temennisinde bulundu. Şıldak, “Elimizin değdiği ilk hasat zeytinlerin, zeytinyağına dönüşmesini izlemekten büyük keyif aldık. Her şeyden önce zeytin ağacı çok bereketli bir ağaçtır. Her şeyi A’dan Z’ye değerlendirilebilen zeytin, insana faydalı ve sağlık için de mükemmel bir üründür. Zeytinyağı tüketiminin gerek ülkemizde, gerekse dünya genelinde arttırılması en büyük temennimizdir. Balıkesir’de de Ayvalık-Edremit hattında Körfez Bölgesi olarak adlandırdığımız bölgemiz zeytinyağının en kalitelisinin üretildiği topraklara sahiptir. Sahip olduğumuz potansiyel yüksek. Yine kuzey ilçelerimizde de Erdek-Edincik hattında önemli miktarda sofralık zeytin üretimi söz konusu. Bu anlamda zeytinciliğin geliştirilmesi ve daha verimli hale getirilmesi, hem de fabrikasyon ve üretimlerinin daha modern tekniklerle donatılması, kaliteli ürün seçeneklerinin arttırılması, pazar payının yükseltilmesi adına İlimizde çok güzel örnekler görüyoruz. Bunların geliştirilmesi adına da hep birlikte çalışıyoruz. Bu bereketli ürünün sofralarımıza daha lezzetli ve kaliteli ulaşması, daha iyi kazançlar sağlaması için tüm sektör temsilcileriyle birlikte çalışmalarımız sürecektir.” şeklinde konuştu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.