Burhaniye Ticaret Odasından Arabuluculuk Semineri

Burhaniye Ticaret Odası yürürlüğe giren kanunlar hakkında düzenlediği seminerlere bir yenisini daha ekledi.

Ticaret Odası başkanı Mustafa Aysel, Arabuluculuk kavramı, 2013 yılında yürürlüğe giren 6325 sayılı «Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu» ile mevzuatımıza dahil olmuştur.

Arabuluculuk, hukuk uyuşmazlıklarında tarafların, tarafsız bir üçüncü kişi olan arabulucunun yardımı ile oluşturulan görüşme zemininde uyuşmazlığı müzakere ederek, menfaatlerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde çözümler sunan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Taraflar arabuluculuk sürecinde, taleplerini, itirazlarını ve hatta duygularını birbirlerine ifade etme fırsatı bulur. Böylelikle ihtiyaçlarına ve menfaatlerine odaklanabilir. Arabuluculuk, “yardımlı bir müzakere süreci” olarak da adlandırılmaktadır.

Uyuşmazlık içerisinde olan taraflar, arabuluculuk sürecini “gönüllü” (ihtiyari) olarak seçebilirler. Ayrıca, kanunen bazı davalar açılmadan önce (Bir kısım işçi-işveren anlaşmazlıkları, bir kısım ticari anlaşmazlıklar ve belirli değerin üzerindeki tüketici uyuşmazlıkları) arabuluculuk sürecine gidilmesi dava şartı olarak zorunlu kılınmıştır.

Bu anlamda büyük şirketlerden, tüketicilere, işçilerden işverene, miras paylaşımında taraf olan kişilerden, dar manada alacak verecek ilişkilerine kadar hayatın her alanında yaşanabilecek uyuşmazlılarda tercih edilebilecek az maliyetli, hızlı, tarafların rızası ile sonucu belirlenen bu yöntem, uyuşmazlıklar için alternatif bir çözüm yoludur dedi.

Genel olarak aktarılacak konular :

– Arabuluculuk nedir?

– Arabuluculuk neden tercih edilmelidir?

– Arabuluculuğa elverişli uyuşmazlıklar nelerdir?

– İhtiyari ve dava şartı arabuluculuk ne ifade eder?

– Arabuluculuğun usul ve vergisel avantajları nelerdir?

– Arabuluculukta taraf vekilliğinin önemi nedir?

Tarih : 30.09.2021

Saat : 14.00

Yer : Burhaniye Ticaret Odası Toplantı Salonu

Konuşmacılar :

Arabulucu Av. Erman PAZARBAŞI

Arabulucu Av. Duygu GÜVENÇ

Arabulucu Av. Elif TURAN

Av. İrem BAŞKAN

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.