Vali Hasan Şıldak’ın Ahilik Haftası Mesajı

Toplumun ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri olan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir.

Temelleri 13’üncü yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.

Günümüz dünyasında halen tartışılan toplam kalite yönetimi, sivilleşme, tüketici hakları gibi konuların temelleri, Anadolu topraklarında Ahilik teşkilatı ile atılmıştır. İş hayatında alın terine, dayanışmaya, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına sahip olmayı ilke edinen Ahilik, geçmişten günümüze bu toprakların mayası olmuş, milletimizi bir ve diri tutmak gibi önemli bir rol oynamıştır.

Ahilik, 13’üncü yüzyıldan sonra esnaf-sanatkâr birliği hâline dönüşmüş, Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerin yerleşik hayata geçmesinde önemli işlev üstlenmiştir. Ahilik’te doğruluk, insan sevgisi, insana yönelik hizmet, sağlam mal üretme esastır. Ahilik’te yer alan insan sevgisi ve insan hakları Türk medeniyetinin temel niteliğidir.

Ahilik teşkilatının önderi, Anadolu’da esnaf ve sanatkâr zümresinin piri olarak kabul edilen Ahi Evran’ın doğumunun 850’nci yılı olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluştuğu Ahilik kültürü düzenlenecek etkinliklerle nesilden nesile aktarılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, birlik beraberlik ve dayanışmamızın artarak devam etmesini temenni ediyorum.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.