8 EYLÜL BURHANİYE’DE KUTLANDI

Burhaniye’nin kurtuluş günü düzenlenen tören ve etkinlikle kutlandı. Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptığı konuşmada “Burhaniyeliler, Kuvva-yı Milliyeciliğinizle ne kadar övünseniz hakkınızdır. Cumhuriyetin kurulmasındaki katkılarınızla iftihar etmelisiniz” dedi.

8 Eylül Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı ilçede düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Sabah saat 10.00 da başalayan kutlam programı öncesi saat 09.30 da Kuvayi Milliye anıtına çelenk sunumu yapılarak saygı duruşu ve istikalal marşı okundu. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç, Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Burak Alim Çelik. Daiere Müdürleri, siaysi parti temsilciler ve vatandaşların katıldığı kutlamalar saygı duruşu ve istikalal marşının okunmasıyla başladı. Balıkesir Miletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmazın kutlama mesajlarının okunmasının ardından  Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler bir konuşma yaparak milli değer ve Burhaniyelilerin kahramanlıklarına değindi. “Burhaniyeliler, Kuvva-yı Milliyeciliğinizle ne kadar övünseniz hakkınızdır. Cumhuriyetin kurulmasındaki katkılarınızla iftihar etmelisiniz” diyen Başkan Deveciler, Burhaniyelilerin yaşadığı zulme rağmen geri adım atmadan kahramanca mücadele ettiğini ve Burhaniye’yi düşmana teslim etmediğini ifade etti.

Milletin kahramanlık destanlarından birinin de 99 yıl önce Burhaniye’de yazıldığını belirten Deveciler “Mondros Mütarekesi imzalandığında silahlarını müttefik kuvvetlere teslim etmeyen Burhaniyelilerdir. Esaret altında iken ‘padişahın verdiği ferman geçerli değildir’ diye Osmanlı hükümetine telgraf çeken Burhaniyelilerdir. Padişahın yolladığı heyet-i Nasiha’yı ilçelerine sokmayan Burhaniyelilerdir. Osmanlı hükümetinin Burhaniye diye bir kazası yoktur diye telgraf çekilmesine sebep olacak şekilde Kuvvacı tavır koyan Burhaniyelilerdir” dedi.

Başkan Deveciler konuşmasının devamında “30 Ağustosta başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk ordusunun, Yunanlıları bozguna uğratmasından hemen bir hafta sonra 8 Eylül 1922 de, 796 gün süren acı ve karanlık dolu tutsaklık günleri sona ererek Burhaniye’miz özgür ve aydınlık günlere kavuşmuştur. Burhaniye sahip olduğu manevi güçle büyük bir kahramanlık örneği sergilemiştir.. ilçemizde sergilenen kurtuluş etkinlikleri, insanımız arasında dostluğu, birliği ve beraberliği güçlendirmektedir.. bu sene kurtuluş günümüzü, her ne kadar ülkemizin içinde bulunduğu Pandemiden kaynaklı coşku içinde kutlayamasak da, bu gururu Burhaniyeliler olarak göğsümüzü gererek taşıyacağız ve gelecek nesillerle kuşaklarca aktaracağız” dedi.

Deveciler” Milli birlik ve beraberliğin daha çok değer kazandığı bu günlerde tüm hemşerilerimizin kurtuluş günlerini en içten dileklerimle kutluyor, başta gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kanları ve canlarıyla bu vatanı bizlere armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Burhaniye Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün minik sporcuları gösterilerini sergilediler. BURSEM Halk oyunları ekibi gösterilerinin ardından

Kurum ve kuruluşlar, Sivil Toplum Örgütleri ve Odaların da katılımıyla araç konvoyu. marşlar eşliğinde geçişlerini yaptılar.

Tören sonrası Kaymakam İlyas Memiş Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve protokol üyeleri Burhaniye Belediyesi Kuvayi Milliye Müzesini ziyaret ederek Müze Sorumlusu Esin Mutlu’dan bilgiler aldılar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.