BURHANİYE OSB ‘DE İLK MANDIRA KURULUYOR

Balıkesir ili Burhaniye ilçesinde Gediz markasıyla uzun yıllardır üretim yapan Hüseyin Gediz Süt Ürünleri şirketi , şehir içinde kalan tesisini Burhaniye Zeytin Ürünleri İşleme ve Karma Gıda Organize Sanayi Bölgesine taşıyor. 

Tesisin durumu hakkında bilgi veren üçüncü kuşak şirket sahiplerinden İdris Gediz ; “biz üç kuşaktır süt işleyen bir aile şirketiyiz, şirketimizi kız kardeşim , annem ve ben üç ortak olarak çalıştırıyoruz. Çok eski zamanlardan beri bölgeye has yöresel sütler ile üretim yaptığımız mevcut tesisimiz Burhaniye’nin de büyümesi ile şehir içinde kalmıştı. Şehir içinde kalan tesisimizi Burhaniye OSB içerisinde bulunan 4000 metrekarelik arsamıza taşıyoruz, yaklaşık 1500 metrekare kapalı alanda üretim yapacağız. Bölge sütleriyle yaptığımız imalatımızın kapasitesini de arttırarak günde yaklaşık 10 ton sütü işleyebilir hale geleceğiz” dedi. Yeni tesisleri için alınacak son model makine ekipmanları için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ‘ndan hibe desteği de aldıklarını belirten şirketin diğer ortağı Gamze Gediz , “İmalat yerimizi değiştiriyoruz ama tadımızı değiştirmiyoruz, Ekim ayı sonunda yeni yerimizde yepyeni ve modern bir süt işleme tesisi ile hizmet etmeye başlamayı hedefliyoruz” dedi.

Gediz Mandırasına kurulacak pastörizatörün Türkiye’de ilk kez geliştirilen yapay zekaya sahip akıllı sistem diye tabir edilen yeni bir model pastörizatör olduğunu belirten makine ekipman tedarikçisi Öner Seperatör firmasının sahibi Recep Öner , bu yeni model pastörizatörün Türkiye genelinde ilk kez Burhaniye ‘de kurulacağını söyledi.   

Gediz Mandıra projesinin danışmanı yatırım uzmanı ve Tariş eski müdürü İsmail ÇANCI, Gediz Mandırasının modernizasyonu için 2020 yılında mikro işletmeler ve yerel ürünler kategorisinden TKDK’ya sundukları projenin kabul edildiğini , yaklaşık yedi milyon TL.’ye mal olacak yatırım için TKDK’ dan yüzde 65 oranında geri ödemesiz hibe desteği alındığı gibi yüzde yüz KDV muafiyeti de alındı.  Yapılacak yatırım ile Gediz Mandırasının ; gıda güvenliğini üst düzeyde sağlayan, ürünün ilk aşamasından son aşamasına kadar son teknoloji ürünü ve otomasyonlu makine ekipmanlar ile işleyen son model bir mandıra olacağını belirten ÇANCI, “ ürünleri yörede olduğu gibi yurt genelinde de çok beğenilen ve bölgenin çok önemli ve bilinen bir mandıra olan Gediz Mandıra’sı artan kapasitesi ile bölge üreticilerine de çok önemli fayda sağlayacaktır” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.