Ticaret Odasından Üyelerine Yeni Bir Hizmet Daha

Burhaniye Ticaret Odası İle Referans Adr Arabuluculuk Ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel,Oda üyelerimizce, mahkeme süreçlerinin çok uzun sürdüğü, maliyetli olduğu ve yargılama sonucunda verilen hükümlerin taraflar arasında bir uzlaşı da yaratmadığı ifade edilmiştir. Bunun üzerine, mevzuatımızda bulunan alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının değerlendirilmesi zorunlu olmuş, incelendiğinde arabuluculuk ve tahkim kurumlarının olduğu tespit olunmuştur.

Özellikle arabuluculuğun teorik anlamında baktığımızda arabuluculuk, hukuk uyuşmazlıklarında tarafların, tarafsız bir üçüncü kişi olan arabulucunun yardımı ile oluşturulan görüşme zemininde uyuşmazlığı müzakere ederek, menfaatlerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde çözümler sunan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuğun pratik karşılığına baktığımızda, taraflar arabuluculuk sürecinde, taleplerini, itirazlarını ve hatta duygularını birbirlerine ifade etme fırsatı bulur. Böylelikle ihtiyaçlarına ve menfaatlerine odaklanabilir. Arabuluculuk, “yardımlı bir müzakere süreci” olarak da adlandırılmaktadır.

Burhaniye Ticaret Odası ile Referans Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi yerel/bölgesel düzeyde, hukuk uyuşmazlıklarının çözümü için birlikte aktif rol üstlenmeye karar vermiştir. Bu noktada Oda ile merkez arasında bir işbirliği kurgulanmış, oda üyelerinin kendi aralarında, üçüncü kişiler ile oda üyeleri arasında hatta üçüncü kişilerin kendi aralarında yaşadığı başta ticari, tüketici ve iş hukukundan kaynaklanan hukuk uyuşmazlıklarının çözüm sürecinin birlikte yönetilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu konuda arabuluculuk sürecine başvurmak isteyen oda üyelerimiz,

1. Seçenek : Odamızda bulunan başvuru formunu doldurup başvuru yapabilirler.

2. Seçenek : İnternet üzerinden ev yada işyerlerinden de kolay ve hızlı şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler. İnternet /web sitesi üzerinden başvuru için adım adım süreç aşağıda aktarılmıştır.

1. adım : www.referansadr.com adresinden Referans Adr Arabuluculuk Merkez web sitesine girilir.

2. adım : Arabuluculuk Merkezinin web sitesinde ana sayfada yer alan Arabuluculuk e-başvurusu butonuna basılır.

3. adım : Arabuluculuk e-başvurusu butonuna basılınca çıkan başvuru formu eksiksiz doldurulur ve formu gönder butonuna basılır.

4. adım : Formu gönder butonuna basıldığında form Referans Adr Arabulculuk ve Uyuşmazlık merkezine ulaşır. Merkezin aynı gün görevlendirdiği arabulucu tarafından 24 saat içinde önce telefon ile tarafınız ile iletişim kurulur ve en kısa zamanda bir toplantı organize edilerek, arabuluculuk sürecine başlatılır.

Ayrıntılı bilgi için :

www.referansadr.com.tr

Merkez telefon : 0533 4552055

Oda telefon : 0266 4221044

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.