Burhaniye’de Gargalı Meyve Kurutma tesisinde sona gelindi.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Balıkesir’in endüstriyel olarak freeze dry yöntemi ile kuru meyve sebze üretimi yapacak olan ilk tesisin inşaatı tamamlandı.

 İsmail Çancı ve Temel Tezcan ortaklığında kurulan Gargalı Food Company şirketi tarafından Burhaniye ilçesi kırsal Şahinler Mahallesinde faaliyete geçirilecek olan tesiste ; günlük 300 kg. taze meyve sebze, freze dry yöntemi (liyofilizasyon işlemi) ile kurutulacak ve hava geçirimsiz paketlere konarak piyasaya sürülecek.

 Gargalı Food Company şirketinin ortağı ve genel müdürü İsmail Çancı, tesisin yörede  ilk olacağını söyledi. Tesisin Eylül ayında hizmete gireceğini anlatan İsmail Çancı, “İnşaatını tamamladığımız tesisimizde, Ağustos ayı içerisinde makine ekipman montajına başlıyoruz ve bir aksilik olmaz ise Eylül ayı içerisinde deneme üretimine başlamayı planlıyoruz. Tesis bittiğinde,  günde 300 kg. taze meyve ve sebzeden 30 kg. kuru ürün elde edileceğiz. Üretilen ürünler, 15 ila 20 gr. ağırlığında olacak şekilde hava geçirimsiz ambalajlara konarak paketlenecek. Üreteceğimiz ürünlerle alakalı olarak ihracat amaçlı yurt dışı alıcılarla görüşmelere başladık ve sözleşme imzalama aşamasına doğru ilerliyoruz. Üretime kısa bir süre sonra başlayacak tesiste yenilikçi bir çok ürün de üretmeyi planladık” dedi . Yeni ürünlerle ilgili patent alma işlemleri için de çalışmaya başladıklarını anlatan Gargalı Food Company şirketinin diğer ortağı Temel Tezcan da, “ Tarımsal hasat takvimine bağlı olarak Kuzey Ege Bölgesinin belli zamanlara mahsus gurme yiyecek ürünlerini yüksek teknoloji ile müdavimlerine yaz kış demeden ulaştırmak istiyoruz” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.