Duyusal Kimyasal Analiz Laboratuvarı İhale Sözleşmesi İmzalandı

Burhaniye Ticaret Odası “Duyusal Kimyasal Analiz Laboratuvarı” Kimyasal Analiz cihaz, makine ve ekipman alım Sözleşmesi imzalandı.

Burhaniye Ticaret Odasının, Güney Marmara Kalkınma Ajansının teklif çağrısını duyurduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda belirlenen “Sanayi Altyapısının Geliştirilmesi” (SAGE) temalı Mali Destek Programı kapsamında başvurusunu yapmış olduğu “Kalite İçin Analiz ” isimli desteklenmeye hak kazanan projeye ilişkin Kimyasal Analiz Laboratuvarı cihaz makine ve ekipman ihalesi Güney Marmara Kalkınma Ajansı Gözlemcileri,  gözetiminde gerçekleştirilerek ihaleyi alan firma ile sözleşme imzalandı.

Burhaniye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Ağacık; “Bölgemiz Türkiye’nin zeytinyağı konusunda iddialı üreticilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu potansiyelin tam anlamıyla değerlendirilmesi, kalite anlayışının sürdürülebilirliğinin

sağlanması için gerekli altyapı olanaklarının arttırılması önemlidir.

Burhaniye’de zeytinyağını analiz edecek modern bir laboratuvarın kurulması yalnızca Burhaniye Ticaret Odası ve üreticilerini değil, kalitenin kontrol edilmesi, edinilen veya edinilecek coğrafi işaretlerin sürdürülebilmesi ve kaliteli Türk zeytinyağı konseptinin gerçekleştirilmesinde bölgeye ve Türkiye’ye katkı sağlayacaktır. ”

Faaliyete geçireceğimiz laboratuvar ile firmaların Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı Tebliği’ne ve Türk Patent Enstitüsü’nce onaylanan kriterlere uygun zeytinyağları ürettiklerini belgeleyerek, Coğrafi işaret almaya hak kazanan yağların denetimi sağlanabilecek, üretilen zeytinyağlarının kalitesi, zeytinyağının taklit ve tağşiş edilip edilmediği kontrol edilebilecek, iyi üretim uygulamalarının bölgede yaygınlaştırılması ve ihracata yönelik üretimin arttırılması sağlanacaktır. Laboratuvarın yeni sezona yetiştirilerek faaliyete başlaması planlanmaktadır.

Projenin hayata geçirilmesi sonucunda üreticiler bölge dışında analiz yaptırmak için harcadıkları zaman ve maliyetten tasarruf edeceklerdir. Bunlarla birlikte kaliteli üretimin sürdürülebilirliği güvence altına alınacaktır.

Üreticilerin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için uygun altyapı oluşturulacak ve Proje ile zeytinyağının markalaşma gelişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.