Eruzunlar; “Üzerinden yıllar geçse de soykırımı unutmadık, unutturmayacağız”

Srebrenitsa Soykırımı’nın 26. Yıldönümü sebebiyle bir açıklamada bulunan Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Eruzunlar, Bosna’da insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olarak kabul edilen ve çocuk, genç, kadın, erkek demeden 8 bin 372 Boşnak vatandaşın katliamını lanetledi.

Katliamın sanıklarının Avrupa’da gerekli yaptırımı görmemesine isyan eden Başkan Eruzunlar; “Katiller, izini kaybettirip, yıllarca Avrupa’nın göbeğinde doktor adı altında çalışabilmiş, o çok övündükleri yasalardan, haktan, adaletten kaçabilmiş insan müsveddeleri” dedi.

Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırplar tarafından çocuk, genç, kadın, erkek demeden 8 bin 372 Boşnak vatandaşın Avrupa’nın göbeğinde katledildiği Srebrenitsa Soykırımı ardından tam 26 yıl geçti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan dünyanın en büyük soykırımı olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı, 26’ıncı yılında Burhaniye’de unutulmadı.

Katliamda yaşamını yitirenleri anmak için bir açıklamada bulunan Burhaniye Rumeli ve Balkan Göçmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Eruzunlar; “Düşünün 13 yaşında bir çocuksunuz. Silahlardan arındırılmış şehrinizin tüm çatılarında can alıcı haydutlar konuşlanmış. Yolda yürüyorsunuz. Önce babanız, sonra anneniz, sonra kardeşiniz düşüyor yere. Suçunuzu bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz. Panik haldeyken son kurşun da sizin çocuk başınıza isabet ediyor ve hep 13 yaşında kalıyorsunuz. O sırada bir başka sokakta adını bilmediğiniz bir çocuk ‘çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi’ diye soruyor. Onlar gittikçe, sokaklar haykırıyor, insanlık utanıyor, tarihe büyük bir kara leke çalınıyor. Düşünün ki, sadece kimliğinizden dolayı size düşman olanların çektiği tetikler yok ediyor bütün geleceğinizi. Bir değil, beş değil, tam 8 bin 372 ölü. 3 bininin cesedine bugün bile ulaşılamıyor. Kalanları cesetleri tanınmasın, teşhis edilmesi diye canice parçalanıyor. Geride bedeni ve ruhu yaralı on binlerce kişi, sakat bırakılan binlerce çocuk kalıyor.

Uluslararası hukukun soykırım olarak kabul ettiği, hatta kabul etmek zorunda kaldığı bu acı olayda, adalet yerini buldu mu? Cevabı elbette hayır. Katliam suçluları, Bosna kasapları hak ettikleri cezaları aldı mı? Hayır… İzini kaybettirip, yıllarca Avrupa’nın göbeğinde doktor adı altında çalışabilmiş, o çok övündükleri yasalardan, haktan, adaletten kaçabilmiş insan müsveddeleri” şeklinde konuştu.

Eruzunlar; “26 sene önce yaşanan bu acı hepimizin yüreğini derinden yaralamıştır. Bu Avrupa’nın ortasında cereyan etmiş bir katliam, bir soykırımdır. Dünya devletleri seyirci kalmıştır. Üzerinden yıllar geçse de soykırımı unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.