Burhaniye Belediye Meclisi Ortak Bir Bildiri Yayınladı

Burhaniye Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısında İsrail’in Filistin’de uyguladığı saldırıyı kınayan bir bildiri yayınlandı.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler başkanlığında toplanan Mayıs ayı olağan Meclis toplantısında mecliste grubu bulunan partiler İsrail’in Filistin’de uyguladığı saldırıyı kınayarak saldırıların durdurulması için çağrıda bulundu. Belediye Başkanı ve Grup Başkan Vekillerinin imzaladığı bildiride Filistin davasının ve Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesinin savunulmaya devam edileceği beyan edildi.

Ortak Basın bildirisinde Mescid-i Aksa de çevresinde İsrail’in arife günü haşlattığı çocuklar ve kadınlar dahil çok Sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırılan kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yönetilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca vardıktan topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldılar. orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçluların ve sorumlularının tespit edilerek yargılanması ayrıca cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikle hareket etme zamanı gelmiştir.

Bu çerçevede. Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net. güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.

İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan haklan hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Müslümanların. Hıristiyanların ve dahi Musevilerin kutsal mekanlarını bünyesinde barındıran Kudüs gibi kutsal şehri fütursuzca yağmalamaya kalkan. Filistin’de yaşlı, kadın ve çocuk demeden katliamlar yapan, katliamlarını mübarek Ramazan ayı ve Bayramında da sürdüren terör devleti İsrail’i şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Burhaniye ilçesi Belediye Meclis Üyeleri olarak İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya. Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.

 
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.