Emek ve Demokrasi Bileşenleri Filistin Halkının Bağımsızlık Mücadelesinin Yanındadır

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri İsrail’in Filistin Halkının bağımsızlık mücadelesinde yaptığı zulümleri ve ölümleri basın açıklaması ile kınadılar.

Burhaniye Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasını Burhaniye Eğitim Sen Şube Başkanı Mahmut Akgök okudu. Mahmut Akgök, Bugün 19 Mayıs… 102 yıl önce emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı bugün de bu mücadeleyi başlatan başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, bağımsızlık mücadelesinde emeği geçen herkesi bu meydandan şükranla, minnetle anıyoruz… Aradan geçen 102 yılda emperyalizmin mazlum halklara karşı işgal, zulüm, ve baskısı artarak devam etmektedir…Bugün Filistinde neler yaşanıyor? Filistin halkı bir kez daha İsrail’in emperyalist, işgalci politikalarının hedefi olmuş, binlerce Filistinli evlerinden zorla çıkarılmak istenmiş, yaşanan saldırılar sonucunda yüzlercesi  ise öldürülmüştür. Filistin sorununun temel nedeni İsrail’in işgalciliğine dayalı olarak Ortadoğu’da üzerinde büyük planların yapıldığı, başta ABD emperyalizmi olmak üzere emperyalist devletlerin ajandasının en önemli başlığını oluşturmuştur.  Filistin davasını yürüten sol, sosyalist, seküler örgütlere karşı şeriatçı yapılanmalar oluşturularak mücadeleyi bölme girişimleri ile çeşitli İslamcı yapılar türetilmiş ve bu durum Filistin davasını bölüp güçsüzleştirirken İsrail’in çok işine yaramıştır. Öyle ki bugünkü Filistin, Gazze ve Batı Şeria olarak iki parçaya bölünmüş; İsrail’in saldırılarına çok daha açık hale getirilmiştir.

 AKP iktidarı da Filistin meselesine pragmatist ve siyasal İslamcı ideoloji penceresinden yaklaşmış, İsrail ile geçmiş iktidarların yürüttüğü geleneksel devlet politikalarını derinleştirerek yürütmeye devam etmiştir. AKP iktidarı Filistin devletinin FKÖ içinden seçilmiş resmi temsilcileriyle ilişkileri sürdürürken diğer yandan kendisi gibi dinsel referanslardan hareket eden HAMAS’ı da muhatap alarak bu günkü iki yapılı Filistin’in oluşmasına ciddi etkide bulunmuştur.  HAMAS ile olan ilişki ile diğer emperyalist merkezler gibi çözümsüzlüğe oynayıp Filistin sorununu çözmeye çalışmaktan ziyade onu Ortadoğu’da söz sahibi olmanın aparatı olarak kullanmıştır.

Gelinen noktada Filistin sorunu Ortadoğu’nun çözülemeyen düğümlerinden biri olarak dururken işgalci İsrail’in Kudüs’te Mecscidi-Aksa’daki Filistinlilere saldırısı ile yeniden dünya gündemine oturdu. Sonunda işgalci Siyonist İsrail işi savaş uçakları ve kara ordularıyla Gazze’ye saldırılar yaparak sivilleri, çocukları katletmeye başladı. Yüzlerce Filistinli’yi genç yaşlı çocuk demeden öldüren, onlara destek veren herkese saldıran İsrail’in kural tanımaz tutumuna karşı dünyadan sadece kınama sesleri yükseldi. ABD ise İsrail’i değil; terörist dediği Filistinli örgütleri kınayarak İsrail’i korurken ABD işbirlikçisi Arap yönetimlerinin sus pus bir şekilde olayı seyretmektedirler.

AKP iktidarı son gelişmelerle birlikte bir yandan İsrail’le askeri ve siyasi iş birliğini yürütürken diğer yandan göstermelik kınamalarla durumu idare etmeye çalışmaktadır…kendi tabanındaki geleneksel anti Siyonist tepkiyi kullanarak çözülen tabanını konsolide etmeye çalışıyor.

İsrail’in işgal ve ilhak uygulamalarının, emperyalist saldırılarının protesto edilmesi kuşkusuz haklı ve gereklidir. Burada eleştiri konusu olan iktidarın kendisi gibi düşünmeyenlere sokağı yasaklaması, hakları ve özgürlükleri tanımayan baskıcı tutumudur. Sadece kınama ve kendi kitlelerini elçilikler önüne yürütmek ise yeterli değildir. AKP nin iktidara geldiği günden bugüne İsrail ile olan ilişkilerin siyasi özeti bolca hamaset, tam gaz ticaret ve yahudi üstün cesaret madalyası olmuştur.. AKP iktidarının asıl yapması gereken İsrail ile her tür diplomatik, ticari ilişkilerin kesilmesi, İncirlik ve kürecik askeri üslerinin kapatılmasıdır…, . bizler biliyoruz ki Filistin halkının özgürleşmesi ancak emperyalizme karşı verilecek mücadele ile mümkündür.

BURHANİYE EMEK VE DEMOKRASİ BİLEŞENLERİ olarak, Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin yanındadır. Bileşenler olarak, İsrail’in Filistin halkına karşı soykırımı andıran saldırısını kınıyor ve AKP-MHP iktidarını Türkiye’nin İsrail’le olan bütün askeri, ticari, diplomatik ilişkisini kesmesi için gerekli bütün adımları atmaya çağırıyoruz.  Son bulsun savaşlar insan ölmesin dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.