Umut Birliğimizde, Mücadelemizde, Dayanışmamızda

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenlerinin ortaklaşa düzenledikleri 1 Mayıs İşçi Bayramında coşku Cumhuriyet Meydanına sığmadı.

Cumhuriyet Meydanında toplanan Emek ve Demokrasi bileşenleri ilk olarak 77 yılı 1 Mayısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundular. Basın açıklamasını Genel iş Sendikası Temsilcisi Uğur Mamuk okudu. Uğur Mamuk. Emeği ve alın teri ile tüm değerleri üreten, gelecek güzel günlerin filizlerini yeşertenler, Merhaba!

Bu sömürü düzenine itirazı olan, bu düzenin, bu iktidarın yarattığı krizin faturasını ödemeyi reddeden işçiler, kamu emekçileri, emeklikler, gençler, kadınlar merhaba..

Emek ve demokrasi mücadelesinde her zaman yan yana omuz omuza olmaktan gurur duyduğumuz dostlarımız merhaba, hoş geldiniz.

Başta örgütüm DİSK/Genel-Iş sendikası olmak üzere, tüm paydaşlarımız ve Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri adına hepinizi selamlıyorum.

• YAŞASIN 1 MAYIS, BİJİ YEK GULAN,

Biz belediye işçileriyiz, kentlerde, köylerde bu ülkenin her karışında biz varız.

Gün ışımadan sokakları süpüren, gece çöpleri toplayan,

halk sağlığı için koşturan,

yolları açan ve yapan, ulaşımı sağlayan,

çocuk gülüşündeki parklarda ve rengarenk bahçelerde biz varız.

BİZ KAMU EMEKÇİLERİYİZ

Herkes eve kapanırken bizler çalıştık, çalışıyoruz. Her türlü bulaşı riskine rağmen Okulda, hastanede ve birçok alanda sürdürdüğümüz kamu hizmeti ile kentleri yaşatıyoruz… Zor günlerden geçiyoruz; emeğin baskı altına alındığı, sefalet ücretlerinin dayatıldığı, sendikal hak ve özgürlüklerin saldırıya uğradığı, işsizliğin rekorlar kırdığı, demokratik kazanımlarımızın yok sayıldığı, sosyal devlet mekanizmalarının yetersiz kaldığı, ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü bir dönemdeyiz. Ama eşitlikten, emekten yana demokratik bir ülke yaratma mücadelemizden vazgeçmiyoruz.

“Umut Yan Yana”, mücadele yan yana diyoruz!

• YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI

Selam Olsun Türkiye İşçi Sınıfına, Selam Olsun Yaratana; 19. yüzyılda uzun çalışma saatlerinin kısaltılması için verilen mücadele “8 saat çalışmak, 8 saat dinlenmek ve 8 saat canımızın istediğini yapmak” olarak ifade ediliyordu, işte o günden bugüne 1 Mayıs Dünya işçilerin birlik, mücadele ve dayanışmasının adı oldu. Bugün de sermayenin rüyası: işçiye 19. Yüzyılın cehennem olan koşullarını yaratmak. Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş; bu rüyalar boş, sermayeye; Dur diyeceğiz, geçit vermeyeceğiz! Kapitalizm Eşitsizlik Yayıyor!

Bir yılı aşkın süredir devam eden salgın, küresel kapitalizmin ve ülkemizin birikmiş sorunlarının derinleşmesine neden oluyor, özelleştirmelerin, kamunun yağmalanmasının ağır sonuçlarını bütün insanlık yaşadı. Tüm dünyada ve ülkemizde neoliberal uygulamalarla kamusal sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerinin ne kadar zayıflatıldığını ve bu halin büyük sosyal güvenlik ve halk sağlığı sorunlarına yol açtığını gördük, görüyoruz. Yapılan tahminlere göre salgın ile birlikte 119 ila 124 milyon kişi aşırı yoksulluk çekenler arasına katıldı. 16 aya yakın bir süre içinde tüm dünyada 2,7 milyon insan Covid-19 yüzünden hayatını kaybetti.

Covid-19 salgını mevcut dünya sistemindeki eşitsizliğin boyutlarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

Dünyada aşıya erişim eşit değil, bulunan aşıların patentini elinde bulunduranlar, insan canı üzerinden kar sağlamanın peşinde.

Pandemiden Kâr Olmaz, Herkese Aşı Sağlansın!

• PARASIZ SAĞLIK, PARASIZ EĞİTİM

Salgınla Birlikte Otoriter Eğilimler Güçleniyor. Dünya halklarını derinden sarsan, daha çok işsizliğe ve yoksulluğa mahkûm eden bu salgın karşısında, gelir eşitsizliği derinleşirken, iktidarların göstermiş olduğu refleks, baskıcı ve hukuk tanımaz yöntemlerin öne çıkarılması oldu. Sömürünün katmerlenerek artacağı, yönetim biçimlerinin çok daha otoriter olacağı bir dünya yaratılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz. Bilsinler ki:

Baharı da Getireceğiz, Umudu da Yeşerteceğiz!

İktidar salgın sürecinde zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında üretimin durdurulmasına, ücretli izin uygulanmasına, tüm çalışanların gelirlerinin güvence altına alınmasına, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılmasına, fatura ve kredi borçları ertelenmesine ilişkin temel taleplerimize kulak tıkadı. Ve Tüm kaynaklarını sermaye için seferber etti.

KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ (yada)

Sermayeye Değil Emekçiye Bütçe

İktidar demokrasi taleplerinin sesini kısarak emeğin de sesini kısmaya çalışıyor. Halkın iradesi yok sayılıyor, TBMM işlevsizleştiriliyor, hukuk ortadan kaldırılıyor ve adalet mekanizması daha çok siyasallaşıyor, işçilerin, memurların, öğrencilerin, emeklilerin ve kadınların hak arama mücadeleleri iktidarın orantısız şiddetiyle bastırılmaya çalışılıyor.

Kadın işsizliği yükselirken, salgında kadınların ev içi iş yükü daha fazla artarken, cinsiyetçi toplumsal iş bölümü derinleşirken ve kadına yönelik şiddet artarken, bir gece İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde yürürlükten kaldırılabiliyor.

“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, Vazgeçmeyeceğiz!

• KADINIZ, GÜÇLÜYÜZ, KAZANACAĞIZ

İşçi Sınıfı Mücadelesi ile Zincirler Kırılacak Karanlık Aydınlanacak! İşçilerin ve emekçilerin talebi, halkın ve toplumun ihtiyaçlarını önceleyen eşitlikçi, demokratik, kamucu ve sosyal adalet ilkelerine dayanan yeni bir toplumsal düzendir.

İNSANLIĞIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN;

Hukuksuz olarak işten edilmelere,

KOD-29 zulmüne,

Ücretsiz İzin uygulamasına,

İşsizlik Sigortası Fonu’nun talan edilmesine,

Asgari ücretten alınan vergilere,

Doğanın talanına ve sömürüsüne SON VERİLSİN İSTİYORUZ!

İşe Gitmek Zorunda Olan Tüm emekçilere öncelikli olmak üzere, Herkese Ücretsiz Evrensel Aşı Hakkı

Sömürüşüz, Baskısız, İnsan Onuruna Yaraşır İş, Gelir ve Sosyal Güvenlik Hakkı,

Emek, eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış, laiklik

Evrensel Sendikal Hak ve Özgürlükler,

Ekonomik krizlerin, salgınların faturası emekçilere yıkılmasın,

Belediye Şirket İşçilerine Kadro ve Eşit Haklar

Eşit işe Eşit Ücret,

Kamusal, Nitelikli, Parasız ve Erişilebilir Sağlık ve Eğitim,

Savaşsız, Şiddetsiz Bir Yaşam,

Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulsun, toplumsal cinsiyet eşitsizlik ortadan kaldırılsın, İstanbul Sözleşmesi Uygulansın,

Salgında İş ve Gelir Kaybına Uğrayan İşçilere ve Hanelere Asgari Gelir Desteği Sağlansın,

Covid-19 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilsin,

Kamu istihdamı artırılsın

Gündüzlerinde İşsiz Kalınmayan, Gecelerinde Aç Yatılmayan Bir Dünya ve Ülke için, Umut sende umut bizde, umut birliğimizde, dayanışmamızda, yaşasın sınıf dayanışması,yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın 1 Mayıs dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlama  programı Zeki Kabalcı’nın söylediği türküler ile sona erdi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.