Himam, İyi Niyetimiz Suistimal Edildi

Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam,Hizmet Pasaportu İle İnsan Kaçakçılığı Yapıldığı İddiasına İlişkin
Basın Açıklaması Yaptı.

Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, İçişleri Bakanlığınca Belediyemizin de aralarında bulunduğu birkaç belediye aleyhine hizmet damgalı pasaport temin ederek kamu görevlisi olmayanların yurt dışına kaçırılması iddiası ile ilgili olarak başlatılan soruşturma ve bu soruşturma hakkında yapılan gerçek dışı haberler Üzerine tarafımızca basın açıklaması yapma zorunluluğu doğmuştur. Şöyle ki;

Bölgemizden bir halk oyunları topluluğu 25 Aralık 2020 de Belediyemize Kuzey Makedonya – Ohrid’de 30 Ocak 2021 ile 2 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılan Uluslararası Kış Festivali Kültür Organizasyonu’na Gömeç Belediyesi Halk Dansları Ekibi olarak katılmak istediklerini iletmişlerdir. Talebin akabinde 5 Ocak 2021’de yapılan Belediye Meclis Toplantısında bu talebin kabulü ile kendilerine Hizmet Pasaportu çıkarılması için başvuru yapılmasına kanır verilmiştir. Organizasyonun devam eden tüm aşamaları ise katılma talebinde bulunan halk oyunları topluluğu ile ilişkili oldukları bölgeden bir turizm acentesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Hizmet Pasaportları da bu halk oyunları topluluğu temsilcisi ve turizm acentesinin takibi ile içişleri Bakanlığının muvafakati ve Dışişleri Bakanlığı’nın talimatı ile usulüne uygun olarak düzenlenmiş ve ilgili birimlerce söz konusu turizm acentesine gönderilmiştir.

İlgili kültür organizasyonunun sonlanması ile Belediyemiz tarafından geri dönüş hakkında organizasyonu gerçekleştiren halk oyunları topluluğu ve turizm acentesine bilgilendirmenin yapılması ve pasaportlaşanın teslim edilmesi için yapılan ihtarâtın akabinde tüm pasaportlar kendilerince belediyemize eksiksiz olarak teslim edilmiştir. Gelinen aşamada yapılan tespitte görülmüştür ki; lisanslı halk oyunları eğitmen ve oyuncularının da bulunduğu grup Uluslararası Kış Festivali Kültür Organizasyonu’na Gömeç Belediyesi Halk Dansları Ekibi olarak katılmışlar, turizm acentesince pandemi sebebiyle ayn seyahat edilmesi sağlanan diğer grup ise muhtemelen ülkeye dönüş yapmamış ve pasaportlarının da turizm acentesi aracılığı ile dönüş yapmış gibi belediyemize ulaştırmışlardır. Tüm pasaportlarının tarafımıza eksiksiz teslim edilmesi ve Uluslararası Kış Festivali Kültür Organizasyonu’na Gömeç Belediyesi Halk Dansları Ekibi adı olunda tarafımızca da bilinen halk oyunları eğitmenleri tarafından gerçek bir katılımın varlığı sebebi ile Belediyemizce bir şüphe oluşmamıştır.

Milli kültürümüzün sunulması ve bölgemizin tanıtımı gayesi ile dâhil olduğumuz bu süreçte mağdur olduğumuzu belirtir, belediyecilik anlayışımızın temeline uygun olarak şeffaf ve adil bir yönetim sergileyeceğimizi, adli ve idari mekanizmalara yardımcı tutumumuzu sürdüreceğimizi saygı ile belirtiriz dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.