Eğitim Sen, NUTUK’u Yasaklayan Zihniyeti Kınıyoruz

Eğitim Sen Burhaniye Temsilciliği, Mersin’de Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Nutuk’un okullarda dağıtılmasına izin vermemesini kınıyoruz.

Eğitim Sen Burhaniye Temsilciliği yaptığı yazılı açıklamasında Ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olan,  Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk çıkışıyla başlayan ve zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı Destanımızın anlatıldığı böylesine önemli bir eserin öğrencilere dağıtılmasında sakınca gören zihniyeti anlamak mümkün değil.

,Bu zihniyeti taşıyan hangi il, ilçe milli eğitim müdürleri varsa görevden el çektirilmelidir. Bu öyle bir zihniyet ki tarikat liderlerinin sapkın düşüncelerinin anlatıldığı kitapların okullarda dağıtılmasında sakınca görmüyor ancak tüm dünyanın övgüyle bahsettiği, vatanımızın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’e ait “NUTUK” eserinin dağıtılmasına izin vermiyor. Kurtuluş Savaşı Destanı’nın yazıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait “NUTUK” eserinin öğrencilere dağıtılma izninin verilmemesinin gerekçeleri nelerdir? Böylesine önemli ve değerli bir eseri öğrencilerin okumasında, bilgi sahibi olmasında ne gibi sakıncalar vardır? Anlamak mümkün değil..

Tarikatların, Milli Eğitime bağlı okullarda kitaplarının dağıtımına izin verilirken, her öğrencinin başucu kitabı olması gereken NUTUK adlı eserin okullarda dağıtılmasına izin verilmemesi hangi mantık çerçevesinde yasaklanmıştır? Eğitim Burhaniye Temsilciliği olarak Mustafa Kemal ATATÜRK’ün en büyük eserim dediği ve uygarlığa ışık veren NUTUK’u yasaklayan zihniyeti kınıyor, sebep olanların bir an önce görevlerinden el çektirilmesini kamuoyuna arzederiz ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.