Atatürk’ün Burhaniye’ye Gelişinin 87. Yılını Kutladık

Mustafa Kemal Atatürk’ün Burhaniye’ye gelişinin 87. Yıldönümü pandemi dolayısıyla fiziki mesafeye uyularak kutlandı.

Büyük Önderimiz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Burhaniye’ye gelişinin 87. Yıldönümü Cumhuriyet Meydanında saat 11.00 de yapılan tören ile kutlandı. Tören programı Kaymakam İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali kemal Deveciler’in Atatürk Anıtına çelenk koymalarını  ardından, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Uğur okullar öğretmeni Gül Kıray tarafından yapıldı. Gül Kıray, Gazi Mustafa Kemal Atatürk yurdun her bir taşını kurtarmayı amaçladığı Milli Mücadele döneminin hazırlık safhasında halkın da desteğini yanında görmeyi çok önemsemiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk atacağı her adımda milletinin düşüncelerini ön planda tutmuştur. Atamız kazandığı her zaferi de çok güvendiği Türk milletine mâl etmiştir.

Vatanımızın işgale uğradığı, milletin umutsuzluğa düştüğü o karanlık günlerde Ulu Önderimiz halkıyla iç içe ve dayanışma içinde kurtuluşun gerçekleşeceğini görmüştür. Türk milleti Kuvâ-yi Milliye ruhuna sarılmış, bu tarihsel sürecin yarattığı bilinçle Mustafa Kemal Atatürk’e yönelmiş ve onu izlemiştir. Bu ruh kadınımızdan erkeğimize yaşlımızdan en küçüğümüze direnme gücü ve kararlılığı vermiştir. Milletinin desteğini her zaman derinden hisseden Ulu Önderimiz düşmanı yine milleti ile birlikte yurttan atarak Cumhuriyeti ilan etmiştir. Cumhuriyetin korunması ve yükselmesini Türk gençliğine emanet etmiştir.

Atatürk, milletinin cesaretini, kararlılığını, birlik ve beraberlik içinde tek yumruk olduğunu herkese göstermek ve askeri denetimler yapmak amacıyla çeşitli yurt gezileri gerçekleştiriyordu, istikametlerinden biri de Kuvâ-yi Milliye ruhunun temelinin atıldığı vatan sevdalısı halkıyla Burhaniye ilçesi olmuştur.

Bütün bu düşünceler ışığında başlayan Ege gezisinin İzmir bölümünü tamamlayan Atatürk ve beraberindeki paşalar 13 Nisan Perşembe günü Ayvalık’a gelmişlerdir. Atatürk’ün Burhaniye’ye geleceğini önceden haber alan Burhaniyeliler Atalarına şükranlarını en güzel biçimde gösterebilmek gayretiyle heyecan içinde beklemeye başlamışlardır. Burhaniye halkı Atasını görmek, sevgi ve saygısını sunmak için sabırsızlanıyordu. Ellerindeki gaz lambaları ve fenerleri yakarak mutluluk içinde Atalarını beklemeye koyuldular. Nihayet o mutlu anı yaşama vakti gelmiş Ayvalık istikametinden gelen arabanın ışıkları uzaktan görünmüştür. Burhaniyeliler Atatürk’ü sevgi çığlıkları içinde el sallayarak karşılamışlardı. Hükümet konağına giren Ulu Önderimizi biraz daha görebilmek için, konağın önüne yığılmışlar tempolu bir biçimde tezahürat yapmışlardır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk kısa süren bu ziyaretinde Kuvâ-yi Milliye ruhu içinde tek yürek olan”* Burhaniyelilerin, onun gösterdiği ilke ve inkılaplar yolunda ilerlediğini, Atalarına sonsuz saygı ve bağlılık içinde olduklarını görmüştür.

Burhaniye halkı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele döneminde Burhaniye’ye gelerek milletiyle iç içe ve dayanışma içinde olmasının 87. yıldönümünde aynı heyecan ve manevi duyguları tekrar yaşıyoruz. Atamızın kurduğu Cumhuriyet’te yol gösterici ilke ve inkılâpları önderliğinde ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için tüm gücümüzle çalışacağız. Bu inançla Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Burhaniye’mize gelişinin 87.yılında, başta Büyük Önder ATATÜRK , silah arkadaşları ve bu vatan için canını veren tüm şehitlerimiz aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve tüm Burhaniyelilerin, vatandaşlarımızın 13 Nisan bayramını kutluyorum dedi. Gül Kıray’ın konuşmasından sonra yine Uğur Okulları Öğretmeni Sema Narin Atatürk şiirini okudu. Törenin son bölümünde ise Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundular.

Törene Kaymakam İlyas Memiş Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in yanı sıra İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, Jandarma Komutanı Alim Burak Çelik ve diğer protokol üyeleri katıldılar.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.