12-18 NİSAN KALP SAĞLIĞI HAFTASI

Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Serkan Kadir Keskin,Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir.

Dünyada eğitimle gelir düzeyinin yükselmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenlerden dolayı beklenen yaşam süresinin artmasını sağlamıştır. Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında artış meydana gelmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması ve stres kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

Yaşlı nüfusun günümüzde giderek arttığı toplumumuzda, sağlık sorunlarının da çocukluk çağı hastalıklarından yaşlı nüfusta görülen bulaşıcı olmayan kronik hastalıklara doğru kaymasına sebep olmaktadır.

2019 yılında başlayıp tüm dünyada milyonlarca insanın enfekte olmasına ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 salgınından en çok etkilenenler, orta yaş ve üstü kişiler oldu. Kaybedilen hastalarda kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon oranları yüksek bulunmuştur. Bu nedenle özellikle bu riskli grubun hastalığa karşı korunması esastır.

Sağlıklı kalmak, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini azaltmak için;

• Uyku ve beslenme düzeninize dikkat ediniz,

• Ev içinde bile olsa yaşınıza uygun günlük egzersiz yapınız,

• Tütün ve tütün ürünleri kullanmayınız,

• Alkolden uzak durunuz,

• Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğreniniz,

• Kan basıncınızı öğreniniz,

• Kan şekerinizi öğreniniz,

• Tuz kullanımınızı azaltınız,

Yüksek risk grubunda yer alan kişilerin göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma gibi şikayetleri oluşması halinde en kısa sürede doktor ile mutlaka irtibata geçmeleri hayati derecede önem taşımaktadır

Kalbinize iyi bakın, sağlıcakla kalın dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.