AYVALIK BELEDİYESİ 2020 FAALİYET RAPORU ONAYLANDI

Ayvalık Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Birinci ve ikinci Meclis Başkan vekillikleri, katip üyelikleri, encümen ve ihtisas komisyonlarının yeni üyelerinin seçimleri yapıldı. Faaliyetler üzerine yapılan konuşmaların ardından 2020 faaliyet raporu meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis üyelerine teşekkür eden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, 2020 yılında yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Ergin, “2019 yılında seçim ve adaptasyonla birlikte 2020 yılına umutla başlamıştık. Ancak, önce 2019 yılı Aralık ayında adını duyduğumuz ve birkaç ay sonra da hızlı bir şekilde yayılan koronavirüs, ülkemizde olduğu gibi bütün dünyanın dengesini altüst etti. Belediye olarak biz de Mart ayında ülke olarak tanıştığımız virüs ve ardından yaşanan “pandemi süreci” ile tanımladığımız talihsiz bir dönemin en sıkıntılı sürecin içindeyiz” dedi.

Yardım etmekten sorumluyuz

Ekonomik anlamdaki istatistiklerinin bir yıl öncesine göre çok hızlı çıkış yapacağını planlarken 2020 yılı içerisinde, önce belediyeye ait işletmelerin kapısına kilit vurmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Başkan Ergin, sürecin devamında pandemiden etkilenen Ayvalıklılara yardım etmekten sorumlu olduklarını söyledi. ”Önce sağlık” ilkesiyle yürütülen süreçte, yaz sezonu başlamadan önce belediye mülkiyetindeki kiracılardan kira ve ecrimisil alınmadığına değinen Belediye Başkanı Mesut Ergin, aynı uygulamayı Kasım ayında da sürdürmeye devam ettiklerini belirtti.

Her gün bin 400 kişiye sıcak yemek

İşletme ve  İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı  tüm işletmelerin Mart ayından  önce ve yaz sezonunda kısmen açık tutulabildiğini ifade eden Ergin, “Ama bu esnada evinden çıkamayan 65 yaş üstü hemşehrilerimize ve pandemiyle birlikte yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalan, maddi sıkıntı yaşayan bin 400  kişiye günlük sıcak yemek servisi yaptık. Çalışan personelimize esnek çalışma uygulayarak bulaş tehdidinden uzak tuttuk. Maaşlar, yapılan işlerden kaynaklanan ödemeler konusunda aksama yaşatmadık. Bunun dışında Pandemi sürecinde aralıksız sokaklarımızı, kamuya açık alanları dezenfekte etmeye çalışan örnek bir belediye olduk. Yine pazaryerleri girişlerine kendi dezenfeksiyon kabinlerimizi ürettik. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen ekonomik olarak mali disiplin konusunda istediğimiz seviyede olmasa da bu koşullarda oldukça başarılı bir grafik çizdik. Gelirlerimizi artırırdık. Giderlerimizi azalttık, icra dosyalarımızdaki sayıları var olanın neredeyse 1/10 ‘una düşürdük.  Büyük borçlar kapatıldı. 15 yıldır çözülemeyen, kurumsal olarak itilafa düşülen vakıf arazisini sonuca bağladık. Bankalara olan kredileri kapatıp, mali disiplini sağlayacak büyük adımlar başarıyla tamamlandı” diye konuştu.

Üç bin haneye ulaşıldı

Sosyal belediyecilik kapsamında mahalleevleriminin sayısını dörde yükselttiklerini, mahalleevlerinde gelir getirici kurslara katılan vatandaşların sayısının beş yüzlere ulaştığını vurgulayan Belediye Başkanı Mesut Ergin şöyle devam etti:

“Bunun yanında pandemi sürecinde aralıksız hizmet veren aşevimizde zaman zaman günde 1400 sıcak yemek çıkarıldı, günümüzde de 600 haneye ulaştırılmaya devam etmektedir ki, 2019 yılında bu sayı 230 civarındaydı. Çiftçimizin ürününün tarlada kalmaması için kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz SS. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, bir yıl içinde satış mağazasını da açarak en iyi netice veren kooperatiflerin başında gelmiştir. Yine Belediyemiz öncülüğüyle Eğitime Destek Derneği kurulmuş ve dışarıda okuyan, ikametgahı Ayvalık’ta bulunan çocuklarımızdan 89’una burs sağlanmıştır. “Hoş geldin bebek” diyerek yeni doğum yapan ailelere ulaşıp destek olmaya devam ettik. Evde bakım hizmetlerinin yanında, covid-19 tanısı konmuş her haneye ulaşmaya çalıştık. Üç bin hane ve yüzden fazla işyeriyle ‘Kapınızdayız Yanınızdayız’ projesi kapsamında birebir görüşülerek ihtiyaçlarını, beklentilerini hayat standartlarını, mahalle sorunlarını dinledik. Mahallelerin demografik yapıları, sıkıntıları, neden ve sonuçları belirlendi, çözülebilecek her türlü sıkıntıya anında müdahale ettik.”

Fırsata çevirdik

Pandemi genelgeleri doğrultusunda uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağını fırsata çevirdiklerini ifade eden Başkan Ergin, cadde, bulvar ve sokakların asfaltlandığını, kilittaşı döşenip kaldırımların yenilendiğini söyledi. Hem UNESCO sürecine katkı yapması hem de pandemi ile birlikte kış nüfusunun 100 binlere dayandığı Ayvalık’ta geçmişi 170 yıl öncesine dayanan eski Ayvalık Vergi Dairesi binasını, hizmet amaçlı kullanmak amacıyla restorasyon çalışmalarını başlattıklarına değinen Ergin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşlı Bakımevinin arsasını belediye olarak biz önerdik. Bağışçımız Cihan Şişman inşaatı tamamlayarak bize teslim edecek.  Biz de belediye olarak 46 yataklı Yaşlı Bakımevinin iç müştemilatını tamamlayarak hizmete açacağız. Artık Ayvalık için 35 yıldır çok cüzi bir kira bedeli karşılığında işletilen ve söz verilmiş olmasına rağmen hiçbir yatırımın yerine getirilmediği Yat Çekek yerini boşaltarak belediyemizce işletilmesine başladık. OSB çalışmalarını yer tahsisi sağlayarak hızlandırdık. Hamdibey Mahalleevini, ADD binasını tamamladık. Doğalgaz’ın kentimize getirilmesi amacıyla, bakanlık desteğiyle 2022’de dağıtımı yapılması koşuluyla anlaşma sağladık. Cennet Tepesi’nde kalıcı betonarme bina yapmamak kaydıyla yer tahsisini sağladık ve projelendirdik, ihale ettik. Bu yıl yaz sezonunda açılışa hazır hale getirmek amacıyla belediyeye ait müdürlüğümüzün işleteceği dinlenme yerinin inşaatına başladık. Aya Triada kilisesinin kurul izinleri alındıktan sonra restorasyon çalışmalarına kısa süre içinde başlanacak. Yine Ayvalık ve çevresinde kentin bir dönem sembolleri arasında yer alan değirmenlerin restorasyonunu gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Tarihi Vural Sineması’nı, tepeden tırnağa yenileyerek Ayvalık için butik bir tiyatro ve konser salonu haline getirip, usta tiyatro sanatçısı rahmetli Nejat Uygur Sahnesi adını vererek açılışını gerçekleştirdik.”

Ayvalık’ın markası

Tostçular Çarşısı’nın tadilatının devam ettiğini, çalışmalar tamamlandığında çarşının görüntü kirliliğinden kurtarılmış Ayvalık’ta marka olmuş Ayvalık tostunun güvenle yenilebileceği nezih bir ortam haline getirileceğinin altını çizen Başkan, tamamlanan ve devam eden projler hakkında şunları söyledi:

“Kırlangıç projemiz de aralıksız yürütülüyor. Restorasyon çalışmaları belediye teknik ekibinin denetiminde yerinde sürekli olarak izleniyor. Yeni Mahalledeki eski taş fırınların tadilatını gerçekleştirerek yıllardır devam eden geleneğin sürdürülmesini sağladık. Arka deniz ve Kapri plajlarında açtığımız wındsurf okulları çok büyük ilgi gördü. Paşa Limanı Engelsiz Plaj haline getirildi. Plajlarımıza cankurtaran kuleleri yapılarak yüzme bilmeyen vatandaşlarımızın güven içinde yüzmeleri sağlandı. Mavi Bayraklı plajlarımızın sayılarını artırdık. Gümrüğümüzü engelsiz hudut kapısı olarak düzenledik. Cunda Zabıta binasında, Adaspor’un sosyal tesislerinde iyileştirmeler yaptık. Altınova Kapalı Pazaryeri projesini hazırlayarak ihale aşamasına getirilmesini sağladık. Tüm bunların dışında Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından kilit parke, zar taşı gibi yine benzer yapısal birçok imalat yapıldı. Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzden yıl boyunca gerekli alımlar ihaleyle ya da doğrudan temin yoluyla aksatılmadan yapıldı. Temizlik, park bahçeler, imar, plan proje gibi süreklilik gerektiren tüm birimlerimiz işlerini aksatmadan çalışmalarına devam etmişlerdir.”

Çevreyi kirletenlere hukuksal mücadele

 Çevreye duyarlı kimliğiyle Doğuş Pirina’ya karşı hukuksal mücadeleyi sürdürdüklerini hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin sözlerini şöyle tamamladı:

“Tabiat Parkı’nın işletmelerin kullanımına açılmasını, sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle engel olduk. Bilfer Madenciliğin doğaya verdiği zarar, Karaayıt’ta ikinci baraj konularına karşı da taviz vermeden mücadelemizi hukuksal çerçevede yürütüyoruz. Hep sözün sırası geldiğinde söylediğimiz gibi; “Bu doğal güzellik, bize armağan edilmiş esiz koylar ve çevre, Atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Pandemi bir yandan, bazen yıkıp geçen hortumlar, bazen bir gece ansızın çıkan orman yangınları, doğaya salınan metal atıkları, her ne olursa olsun, gece gündüz demeden üretmeye, çoğu zaman mesai mevhumu gözetmeksizin tüm personelimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Başarıya ulaşan tüm çalışmalar adına öncelikle onlara teşekkür ediyorum. Ama biliyorum ki hepimiz Ayvalık’ı, memleketimizi, vatanımızı çok sevdiğimizden içimizden gelerek çalışıyoruz. Çünkü çizgimiz rol modelimiz hep aynı.  Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.”
          

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.