Burhaniye’de Öğretmen, Memur Ve Yardımcı Hizmetler Personelinin % 84.6’sı Aşı Olamamıştır.

Burhaniye Eğitim İş başkanı Özgür Aras temsilcilik olarak okullardaki covid 19 durumunu tespiti için yapmış oldukları  anketin sonuçlarının Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha kurulunca dikkate alınması gerektiğini ve aşılanma tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesi gerektiğini belirtti.

Özgür Aras, Ankete katılanların % 7.8 okulöncesi ve anasınıfı %39  ilkokul %31.2 si ortaokul %22.1 lise çalışanıdır. Ankete katılanların %20.5’i uzaktan eğitim %30 8’i yüz yüze eğitim %48 7’si her iki guruba da  eğitim vermektedir. Katılımcıların   okullarındaki  öğretmen memur ve yardımcı hizmetler personelinin %59’u covit -19 a yakalanmış veya atlatmış durumdadır. Yine katılımcıların sınıflarındaki  öğrencilerin  % 35,1’i  covit-19 yakalanmış veya atlatmış durumdadır. Katılımcıların %32.1’i covit 19 testi yaptırmış %67.9 henüz test yaptırmamıştır. Okullarındaki vakalar nedeniyle katılımcıların %8 karantina ya alınmıştır. Öğretmen, memur,ve yardımcı hizmetler persenolinin % 84.6 aşı olmamıştır. Olanların ise %58.3’ü sadece ilk dozu olmuştur. Katılımcıların%56,4’ü okullarda hijyen ve mesafe kurallarının yeteri kadar uygulanmadığını %62.3 ü ise okullarda düzenli maske dağıtılmadığını belirtmiştir.

Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir.

Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması son derece önemlidir.

Ancak, gelinen noktada, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu yolla hem eğitim emekçilerinin canını hiçe saymış, hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimalini görmezden gelerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır.

Yaşananlar ışığında İl Hıfzıssıhha kurulun bir an önce

-Öğretmen, memur ve yardımcı hizmetler personeline  yönelik aşılamanın bir an önce tamamlanması ve bu konuda  bilgilendirilmeyi,

-İllerdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar verme merci olan Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve  pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini talep ediyoruz dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.