Kaymakam İlyas Memiş Yayalar Kırmızı Çizgimizdir

Tüm Türkiye Genelinde olduğu gibi Yayalar Kırmızı Çizgimizdir etkinliği Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş’in yaya geçitlerinde kırmız çizgi çekmesiyle başladı.

Yayalar Kırmızı Çizgimizdir etkiliğine Kaymakam İlyas Memiş, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan, Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Burak Alim Çelik, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Oda Başkanları ve Öğrenciler katıldılar. Burhaniye Ayşe Akpınar Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi önünde gerçekleştirilen etkilikte kısa bir açıklama yapan Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, 26 Ekim 2018 tarihli Genelgede, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Buna göre; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır”  Hükmü getirilmişti

Görevli kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak trafik işaretleri ve levhalarla belirlenmiş kavşak giriş- çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayınız. Okul ve yaya geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını veriniz diyerek sürücülerin bu konuda daha duyarlı olmalarının altını çizdi.Konuyla ilgili açıklama yapan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Ülkemizde karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla, yayalara öncelik veren bir takım değişiklikler yapılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Önce Yaya” uygulamasına destek olmak için biz de belediye olarak, ilçemiz genelinde yaya kaldırımlarımızı boyadık. Amacımız yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak”  dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.