30 Mart’ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz

Burhaniye Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliğine bağlı ekipleri öncelik yayanın, kırmızı çizgimizi çekiyoruz uygulaması kapsamında 30 Mart Salı Günü sürücülere broşürlü bilgilendirme yapacaklar.

Broşürlerde “Önce Yaya Uygulaması” konulu genelge 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı’na gönderilen  26 Ekim 2018 tarihli Genelgede, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Buna göre; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır”  Hükmü getirilmişti

Görevli kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak trafik işaretleri ve levhalarla belirlenmiş kavşak giriş- çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayınız. Okul ve yaya geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını veriniz.

Bu kurallara uymayanlara karayolu trafik kanunun 74. Maddesi gereğince trafik idari para cezası uygulanacaktır bilgilerine yer verildi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.