BALIKESİR’İN ENDÜSTRİYEL İLK FREEZE DRY MEYVE KURUTMA TESİSİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR.

Balıkesir ‘in Burhaniye ilçesinin kırsal Şahinler Mahallesinde Gargalı Food Company şirketi tarafından yapımı devam eden ve ileri teknoloji meyve kurutma metodu olan Freeze Dry teknolojisi ile meyve kurutacak olan tesis açılış için gün sayıyor.

Yapımı devam eden tesis hakkında bilgi veren Gargalı Food Company şirketinin ortağı ve genel müdürü İsmail ÇANCI; “Tesise kurulacak ileri teknoloji Freeze Dry makineleri ile meyveler Liyofilizasyon (susuzlaştırma) işlemi denilen yöntem ile kurutulacaktır. Freeze Dry makinelerine dilimlenerek konacak meyveler, makine içerisinde önce -40 dereceye kadar dondurulacak daha sonra düşük ısılarda vakum işlemi yapılarak kurutma işlemi tamamlanacaktır. Böylelikle meyvelerin hem  hücre yapıları yani renk , tat ve şekilleri bozulmamış oluyor hem de içerilerinde bulunan tüm besin maddeleri , vitaminler ve aminoasitler vs. korunmuş oluyor .Bu yöntemle kurutulan meyveler, kurutulduktan sonra soğuk zincire ihtiyaç olmadan oda sıcaklığında ışık ve nem geçirmeyen ambalajlarda uzun süre muhafaza edilebilmektedir.” dedi. Şahinler Mahallesinde kurulacak tesiste; 5 kişilik istihdam ile 12 ay üretim yapacaklarını söyleyen ÇANCI; tesiste öncelikle mahallede yerleşik kadın istihdamına öncelik vereceklerini belirtti. Yapacakları tesisin istihdam kapasitesi nispetinde kente olan göçe mâni olmak istediklerini belirten ÇANCI, ürünlere katma değer ilave etmek kadar sosyal misyonlara da önem vereceklerini söyledi.

Gargalı Food Company şirketinin finans sorumlusu ve ortağı Temel TEZCAN , “yapımı devam eden tesisimiz Balıkesir’de endüstriyel olarak üretim yapacak ilk Freeze Dry Meyve Kurutma Tesisi olacak ve 300 kg. meyve kurutma kapasitesine sahip olacaktır” dedi.  Tesiste üretilecek kuru meyvelerin yüksek ihracat potansiyeline sahip olacağını belirten Temel TEZCAN, tesisin yapımına başladıklarını basılı ve digital medyadan duyan yurtdışından birkaç firmanın kendileri ile irtibata geçtiklerini, yaşanan salgın sonrası talepkâr firmaların görüşme ve bağlantı için ilçeye geleceklerini” söyledi. Tesisin yapımı ve makine ekipmanı için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ‘dan hibe desteği aldıklarını da belirten TEZCAN, “tesiste kullanılan ileri teknoloji Freeze Dry makineleri de dahil olmak üzere tüm makine ekipman yerli malıdır, yatırım için yurt dışına kaynak aktarmadığımız gibi yatırımın sonunda ürünleri ihraç ederek yurt dışından ülkemize döviz kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.