Körfezexpres
6.Temmuz.2018
Bu haber 372 defa okundu.

Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) yaptığı yazılı açıklamasında, Burhaniye’de yaşayan herkesi doğamıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmaya davet etti.

BURÇEP tarafından yapılan açıklamada; “Burhaniye'de doğup büyüyen, Burhaniye'nin temiz havasına, Düdüklü Suyu'na,Ören'in denizine vurulup sonradan buraları yurt tutan ya da yolu düşüp, yol kenarındaki gelinciğe,dağlarındaki kaya sunaklarına, ormanlarındaki toygar kuşlarına hayran kalan dostlarımız, sizlerle paylaştığımız bu fotoğraflara lütfen çok dikkatli bakınız.
Bugünün tarihine bu kara çentiği atanları yarın unutmamanız, siyasetçisinden, bürokratına, onlardan, yarın bunun hesabını sormanız için, bu fotoğraflara biz kez daha bakınız.
Ağaçlar sökülmüş, toprak traşlanmış, kocaman devasa yollar yapılıyor. Bir sonraki aşamasındaki cehennem çukurlarına zemin hazırlanıyor bugün.
Bugün, altının siyanürle ayrıştırılması için, patlatma, kırma, öğütme. vs. Madra'nın altını üstüne getiriyorlar.
Yarın Burhaniye'nin güzel yaylaları, meraları, ormanları, dereleri, su kaynakları bir daha geri gelmeyecek şekilde yok edilecek. Yarın çok geç olacak.
Oysa; Burhaniye'nin sırtını yasladığı Madra Dağı, Akpınar Kızılçamı ve anıt ağaç özelliğindeki Ekizpınar Kestanesi ile Düdüklü Suyu Kaynağı'nın da bulunduğu Karadere Güzle Yaylası başta olmak üzere 8 köyün hayvanını besleyen, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği, 15 yaylası var. Ve altın madeni ocağı tam da bu bölgede.
Burhaniye pazarında tezgahlarda her mevsim yüzümüze gülen, tazeliğinden ve lezzetinden asla şüphe etmediğimiz ürünler işte bu yaylalarda yetişir. Sabahın ayazından, akşamın alacasına uzanan emeğin, alın terinin ürünleridir onlar.
Pembe domates, barbun fasulye, incir, kestane, elma,çilek, dut,ceviz, karadut, badem, kiraz, erik...... Aklınıza ne gelirse Madra'nın o kendine has mikro klima ikliminin bir lütfudur bu bereket.
Peyniri, tereyağı, yaylalardan beslenen koyun, keçi ve inekten elde edilir ki; organik besin sevdalıları için yetişen pek çok şey organik sertifikalıdır.
İnsanımızın yaşama alanıdır bu yaylalar.
Köylümüz felaketin farkında. Meralarına dozerler girmiş, her yeri yıkıp geçiyorlar.
Öte taraftan iş vaat ediyor madenci. Seni işe alırım diyor, ya da çocuğunu. Yoksulluk ve işsizlikle terbiye edilen köylümüze, hayvan yemi ve diğer sosyal yardım gibi vaadlerle, bugünün sahibi oldukları topraklarda yarının madencisine maraba olmaya razı ediliyor.
Burhaniye'de yaşayan siz değerli dostlarımız;
Haberimiz olmadı, bilmiyorduk, deme lüksünüz olmayacak yarın.
Yarın çocuklarınıza bırakacağınız sağlıkla yaşayabilecekleri bir dünyaları olsun. Siyanürlü su içerek büyümesin torunlarınız.
Bölgemizde yaşayacağımız ekolojik felakete dur Demek için, geri dönüşü asla mümkün olmayacak bir talan için, beklemek ve hiç bir şey yapmamak, insanlık suçudur.
Madra bizim ciğerimiz. Bizim ciğerimizi söküyorlar.
Bilin istiyoruz. Sağlıklı çevrede yaşamak bizim anayasal hakkımız.
Gelin Burhaniye'ye birlikte sahip çıkalım.
Meralarımıza, yaylalarımıza, oksijenimize, dağlarımıza, ormanlarımıza, yani yaşama alanlarımıza, bizim olana sahip çıkalım” denildi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

C3U7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28