Körfezexpres
29.Aralık.2017
Bu haber 363 defa okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında yürüttüğü Genç Çiftçi Projesi kapsamında Hayvancılık alanında hibe almaya hak kazanan Edremit'li genç çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtımı Kaymakam Sırmalı başkanlığında yapıldı.

Proje kapsamında hibe desteğinden faydalanmaya hak kazanan 3 kadın çiftçiye kura çekimi ile belirlenen 111 adet küçükbaş hayvanın (kişi başı 30.000 TL değerinde olmak üzere 37'şer adet) dağıtımı veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirdi.
Küçükbaş hayvanların genç çiftçilere dağıtım törenine; Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Recep Özbudak, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkileri ile genç çiftçiler katıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkıda bulunulması amacıyla Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi Programı'nı uygulamaya koymuştur. Bu kapsamda İlçemizde 2016 yılında kırsal alanda faaliyet gösteren 18-40 yaşındaki 12 genç çiftçi hibe desteğinden faydalanmıştır. 2017 yılında da 14 genç çiftçimiz hibe desteklemesinden faydalanmıştır. Özellikle Genç Çiftçi projesi kapsamında bayanlarımızın bu projeden faydalanmasının büyük önem taşıdığını düşünmekteyim. Bugün bayan geç çiftçilerimize koyunları vermekten dolayı da büyük mutluluk duymaktayım. Bundan sonra da ilçemizde Genç Çiftçi Projesi kapsamında desteklemeler yapılmaya devam edecektir. Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz yetkilileri olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza da teşekkürlerimi sunuyorum dedi.
Genç Çiftçi Projelerinin Desteklemesi Programı kapsamında açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Recep Özbudak: 2016 yılında; 12 genç çiftçimizden, bitkisel üretimde 1 kişi Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze Yetiştiriciliği, Hayvansal üretimde de; 4 çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık, 1 çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık ve 6 çiftçimiz de Arıcılık konularında hibe desteklemesi almıştır. Böylece Genç Çiftçi Projesi ile 2016 yılında 3 kadın çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık, 1 kadın çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık ve 2 kadın çiftçimizde Arıcılık konularında hibe desteklemesinden yararlanmıştır.
Genç Çiftçi projesi kapsamında 2017 yılında da 14 adet çiftçimiz hibe desteklemesinden faydalanmış olup; 14 genç çiftçimizden bitkisel üretimde 1 kişi İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği, Hayvansal üretimde; 6 çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık, 3 çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık ve 4 çiftçimiz de Arıcılık konularında hibe desteklemesi almıştır.
Böylelikle 2017 yılında 4 kadın çiftçimiz Büyükbaş Hayvancılık,3 kadın çiftçimiz Küçükbaş Hayvancılık,1 kadın çiftçimiz Arıcılık ve 1 kadın çiftçimiz de İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği konularında hibe desteklemesinden yararlanmıştır dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

S4L8

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28