Körfezexpres
05.Mayıs.2016
Bu haber 6914 defa okundu.

Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği?ne Ege ve Marmara Bölgelerinden 10 yeni Belediye daha üye olurken, Birliğin adı Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği olarak değiştirildi. Cahit İnceoğlu, yeniden birlik başkanlığına seçildi.

Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği?ne Ege ve Marmara Bölgelerinden 10 yeni Belediye daha üye olurken, Birliğin adı Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği olarak değiştirildi. Cahit İnceoğlu, yeniden birlik başkanlığına seçildi.

Merkezi Edremit?te bulunan Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği?nin Olağan Meclis Toplantısı önceki gün Ayvalık Bacacan otelde yapıldı. Birlik adına önemli kararların alındığı toplantıda, 2011 yılından bu yana iki dönemdir Birlik Başkanlığını sürdüren Cahit İnceoğlu, toplantıya katılan Belediye Başkanları ve meclis üyelerinin tamamının oyunu alarak üç yıl süre ile görev yapmak üzere yeniden Birlik Başkanlığına seçildi.
Aldıkları Belediye Meclis Kararları uyarınca Birliğe Üyelik başvurusunda bulunan; Balıkesir-Erdek Belediyesi, Tekirdağ-Kapaklı Belediyesi-Tekirdağ-Malkara Belediyesi, Çanakkale-Karabiga Belediyesi, Yalova-Kaytazdere Belediyesi, Kırklareli-Kofçaz Belediyesi, Edirne-Uzunköprü Belediyesi, İzmir-Foça Belediyesi, Denizli- Bozkurt Belediyesi, Afyon- Dazkırı Belediyesi, Birlik üyeliğine oy birliği ile kabul edildi. Böylelikle 13 olan Birlik üye belediye sayısı, 23 e yükselmiş oldu.
Bu yeni oluşuma paralel olarak Birliğin Balıkesir-Çanakkale ve İzmir sınırları içinde kalan faaliyet alanı, Ege ve Marmara Bölgeleri coğrafi sınırlarına genişletilirken Birliğin adı da Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği olarak değiştirildi. Öte yandan üye sayısı arttığı için üye Belediyelerin birlik giderlerine katılım payları oranı da önemli ölçüde düşürüldü.
Birlik Divan yazmanlıkları, Meclis Başkan Vekillikleri, Encümen Üyelikleri, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çevre Komisyonu üyelikleri seçimlerinin de yenilendiği meclis toplantısının ardından Çevre Sorunları ve Etkili İletişim konularında seminerler yapıldı ve birlikte akşam yemeği yenildi.
Toplantı sonunda bir açıklamada bulunan Birlik Başkanı Cahit İnceoğlu; ?Birliğimiz çatısı altında koordine ettiğimiz çevre konusundaki çalışmalarımız 2008 yılından bu yana hız kesmeden bu güne kadar süregelmiştir. Bugün geldiğimiz noktada, çevre sorunları konusunda yerel yönetimler arasında işbirliği ve koordinasyon, her zamankinden daha acil bir ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Bizler, bu birliği oluşturan ve bu günlere taşıyan yerel yönetimler olarak, bu gün aramıza kattığımız yeni yerel yönetimlerle bütünleşerek daha geniş bir alanda daha güçlü bir iş birliğini oluşturacağımıza inanıyoruz. Gelecek kuşaklara, yaşanabilir kentler ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak istiyorsak, uzun vadeli ve büyük düşünmek, ortak kararlar almak ve ortak eylemler oluşturmak durumundayız. Önümüzdeki süreçte aramıza yeni katılan ve katılacak yerel yönetimlerle, gücümüzü birleştirerek çalışma alanımızı genişletirken, çevre sorunlarına yönelik çalışmalarımızı daha da etkinleştireceğiz. Birleşe birleşe büyüyerek Birliğimizi daha ileri bir noktaya taşımak, sesimizin daha gür çıkmasına zemin hazırlayacaktır. Bu toplantımız, Birliğimiz ve birlikteliğimiz açısından önemli ve anlamlı bir dönüm noktası olmuştur. İnanıyorum ki Birliğimiz, yakın gelecekte Ege ve Marmara Bölgelerimizin yerel yönetimler açısından, en güçlü birliği haline gelecek ve ülke çapında ses getirecektir. Önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğimiz yeni girişimler sonucunda Birliğimize birçok yeni belediyenin katılacağını ve yılsonunda üye belediye sayımızın 40 ı bulabileceğini umuyorum? dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 2 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Y1Q5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28