Körfez Expres - SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDEN MEZUN OLAN HEMŞİRELERİN DURUMU NE OLACAK

SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDEN MEZUN OLAN HEMŞİRELERİN DURUMU NE OLACAK

CHP Balıkesir Mv. Av. Ayşe Nedret AKOVA, hemşirelerin eğitim durumuyla ilgili şikâyetlerini TBMM gündemine taşıdı.

AKOVA, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplandırılması istemi ile verdiği soru önergesinde şu hususlara değindi: “Hemşirelik Kanunu’nun 1. Maddesi ve AB Direktifi ile uyumlu YÖK Yönetmeliğine göre ülkemizde hemşire olabilmek için lise üzerine dört yıl süreli hemşirelikte lisans programlarından mezun olmak gerekmektedir. Ancak ülkemizde hemşire açığı olması nedeniyle Sağlık Meslek Liselerinden de hemşire yetiştirilmesine 2007-2012 yılları arasında izin verilmişken, bu süre bir beş yıl daha uzatılınca, hızla özel sağlık meslek liseleri açılmaya başlanmıştır. 16 Ağustos 2013 tarihinde ise tarafınızdan 2023 için düşünülen hemşire hedefinin geçildiği açıklandı. Ayrıca Sağlık Meslek Liselerinden hemşire yerine hemşire yardımcısı yetiştirileceği açıklandı.” Bu bağlamda AKOVA şu soruların cevaplanmasını istedi:
• Çocukların hemşire ya da hemşire yardımcısı olmak üzere öğrenim görüp meslek sahibi olmaları, çocuk/ergenin taşıdığı özellikler nedeniyle kendileri, hastalar ve hastane açısından sakıncalı değil midir?
• 2023 hedeflerine ulaşılacağı, ikinci beş yıllık uzatmadan önce tespit edilmemiş midir?
• Özel Sağlık Meslek Liseleri iş garantili reklamlarla öğrenci çekerken, bu mezunların geleceği neden belirsiz konuma sokulmuştur?
• Hemşire hedeflerine ulaşıldığı için, Sağlık Meslek Liselerinin hemşirelik programları kapatılacak mıdır?
• Liselerden hemşire yetiştirilmesi yerine üniversitelerden hemşire yetiştirilmesi daha sağlıklı değil midir?
• Sağlık Meslek Liselerinden mezun olacak hemşirelerin geleceğinin ne olacağı ile ilgili belirsizlikler ne zaman ortadan kaldırılacaktır?

Yuklenmis Baska Resim Yok...
Bu Haber 807 Defa Okundu

Anahtar Kelimeler :
Bu habere henüz yorum yazılmamış

G0Y4