Körfezexpres
3.Ocak.2021
Bu haber 95 defa okundu.

Meclis gündemine gelen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” İçişleri Bakanına yasa teklifinin adıyla bir ilişkisi olmayan yeni yetkiler veriyor.

Balıkesir Alevi Güç Birliği yaptığı basın açıklamasında, Yasa teklifi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarıyla ilişkilendirerek; terörizm finansmanı ve kara para aklama suçları ile mücadelede uluslararası standardı yakalama olarak gerekçelendiriliyor.
İçeriğine baktığımızda ise muhalif kesimlere uygulanacak baskılarını ve hukuk dışı uygulamalarını sürdürmek üzere yeni yollar açacak bir düzenleme olduğu anlaşılıyor.
Bu düzenlemeyle; başta İçişleri Bakanlığı'nca dernek yönetimlerinin görevden alınması ve yerine kayyım atanmasını öngören maddeleri olmak üzere, iktidarın işlevsiz hale getirmek istediği dernek ve vakıfların fiilen kapatılmasının önü açılıyor.
Bu, sivil toplum örgütlerine yönelik tehlike çanlarının çaldığının işaretidir. Biliyoruz ki dernekler üye aidatları ve dayanışma ile ancak ayakta durmaktadır. Derneklerin terör örgütleri ile yan yana ilişkilendirilmesi ve örgütlere para aktarımı sağladığına yönelik gerekçelerle toplumun en duyarlı kesimi olan dernek ve vakıfların gelirlerinin kesilmesi ve susturulması hedeflenmektedir.
Bugüne kadar, hukuksuz KHK’larla binlerce kişinin işinden edildiğine; yetmedi, açlığa mahkûm edildiğine; yüzlerce muhalif gazete, dergi, televizyon gibi basın-yayın araçlarının, dernek ve vakfın kapatıldığına; grevlerin yasaklandığına; binlerce insanın hukuk dışı yargılandığına, tutuklandığına, tanık olduk, olmaktayız.
Muhalif siyasetçilerin, milletvekili ve belediye başkanları dâhil seçilmişlerin, gazetecilerin, mücadeleci sendikacıların hukuk dışı yargılanmaları, iktidarın nasıl bir siyasi kinle ve öç alma refleksiyle hareket ettiğinin göstergesi olmuştur. İşine gelmeyen AİHM ve AYM kararlarının tanınmaması, uygulanmaması ise son örneklerdendir.
İktidarın bugüne kadarki uygulamaları çok açıktır; siyasi muhalifler, iktidarın politikasına ortak olmayanlar, eleştirenler, yaptıkları haberler beğenilmeyenleri, hukuk dışı, mesnetsiz gerekçelerle yargılanmaktadırlar. Şimdi de İçişleri Bakanına verilecek bu yeni yetkilerin benzer şekilde kullanılacağından hiç kuşku yoktur.. Bu düzenlemeyle faşist bir siyasi rejim inşasına yeni bir tuğla daha konulmaktadır. Baskı rejiminin yetkilerini artırmaktan başka bir amacı yoktur.
Bugün ihtiyaç. tek adam yönetimine ve onun yönetim organlarına yeni yetkiler vermek değildir. Tam tersine demokratik hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, gerçek anlamda halk iradesinin egemen olduğu bir siyasal rejimdir ve bunun gerçekleşmesi için mücadele kararlılıkla sürecektir.
Bu düzenleme tekrar acilen gözden geçirilmelidir. Aksi takdirde demokrasiye bir darbe daha vurulacaktır. Meclisten geçen bu yasal düzenlemelerin VETO edilmesi herkesin talebidir.
Bizler konunun takipçisi olacağımızı, sivil toplumun susturulamayacağını buradan duyuruyoruz.
. Ve tüm demokratik kitle örgütlerini zaten kısıtlı olanaklar ve büyük zorluklarla ayakta durmaya çalışan az sayıdaki hak örgütüne yönelik girişilen bu son saldırıya karşı ortak mücadeleye davet ediyoruz.
SUSMAYACAĞIZ… DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

F5X9

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28