Körfezexpres
31.Aralık.2020
Bu haber 95 defa okundu.

Aras, Aylin Sözer'in katledilmesinin ardından Malatya'da Selda Taş ve Gaziantep'te Vesile Dönmez öldürüldü. Korona günlerinde herkes vaka sayısına, aşıyla ilgili gelişmelere kilitlenmişken yaşananlar kadın cinayetleri bir kez daha gözler önüne sermiştir dedi.

Eğitim İş Burhaniye Temsilcisi Özgür Aras yaptığı yazılı basın açıklamasında,Toplum da el üstünde tutulması gereken kadınlarımızın eğitimden yoksun bırakılarak eve mahkum edildiği, ekonomik faaliyetinin birçok engelle kısıtlandığı, çalışma yaşamında bin bir haksızlık ve ayrımcılıkla karşılaştığı, kendi kaderine terk edildiği koşullarda, şiddetin ilk hedefi de doğal olarak kadınlarımızdır.
Avrupa Konseyi tarafından desteklenen ve taraf devletler için bağlayıcılığı olan İstanbul Sözleşmesi bir an önce uygulanmalıdır.
Sözleşmede kadına yönelik şiddet insan hakkı ihlali olarak değerlendirilirken, şiddet, cinsel istismar, taciz, tecavüz, zorla evlendirilme, erken evlendirilme ve namus cinayetleri gibi durumların kadınları toplumda öteki durumuna getirdiği vurgulanmaktadır. Bu süreçte psikolojik şiddet ve ekonomik şiddet ibareleri de İstanbul Sözleşmesi'nin kapsamına dahil edilmiştir. Bu sözleşmede cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik, yaş, sağlık durumu, engellilik durumu, medeni hal, göçmenlik ve mültecilik gibi durumlarda ayrımcılık yapılmamasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Doğru uygulandığı takdirde İstanbul sözleşmesi yaşatır ifadelerini kullandı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Y8R2

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28