Körfezexpres
25.Kasım.2020
Bu haber 217 defa okundu.

Balıkesir’de ilk olma özelliğini taşıyacak olan ve meyve-sebzeleri dondurarak kurutacak (freze dried) olan tesis Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile Burhaniye’nin Şahinler Mahallesinde kuruluyor.

Burhaniye’nin kırsal Şahinler mahallesinde Balıkesir’in ilk dondurarak kurutma tesisini kuracak olan Gargalı Food Company şirketi ortağı ve genel müdürü İsmail ÇANCI ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatör vekili Nevzat GÖKSU, yapılacak olan tesisin hibe desteği sözleşmesini geçtiğimiz gün imzaladılar.
İmza töreninden sonra tesis hakkında bilgi veren Gargalı Food Company şirketi ortağı ve genel müdürü İsmail ÇANCI; “liyofilizasyon işlemi denilen ve sadece meyve sebzelerin içerisindeki suyu alarak özünü , kokusunu ve rahiyasını içinde tutan ve kuruttuktan sonra gıdaların hiçbir dondurucu veya soğutucuya ihtiyacı olmadan uzun süre muhafazasını sağlayan yöntem olan dondurarak kurutma tesisini doğup büyüdüğüm kırsal Şahinler mahallesine şirketimizin ortağı Temel Tezcan ile birlikte kazandırmaktan mutluluk duyacağız” dedi. Tesis için gerekli tüm izinleri şirket olarak aldıklarını ve inşaatına da en kısa sürede başlayacaklarını belirten ÇANCI; “dondurarak kurutma (freze dried) tesisini inşaat da dahil olmak üzere İnşallah 8 ay içerisinde bitireceğiz, tesis bittiğinde Burhaniye ve çevresinde yetişen günlük 300 kg. meyve sebze ürününü son teknoloji dondurarak kurutma makinelerinde işleyerek yurt dışına ihracaat yapmayı planlıyoruz” dedi. Tesis hakkında bilgi veren Gargalı Food Company şirketinin diğer ortağı ve mali direktörü Temel TEZCAN ise; “ inşaatı ve makine ekipmanı ile birlikte toplamda yaklaşık 5.000.000 TL.’ye mal olacak tesisin TKDK’ nın yüzde 65 geri ödemesiz hibe desteği ve 18 KDV muafiyeti ile gerçekleşecek” dedi. Tesis bittiğinde 12 ay boyunca 5 personel istihdam etmeyi öngördüklerini belirten TEZCAN; “İlçemizdeki istihdam olanaklarının artmasına ve tarımsal üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacaklarına inandıkları bu proje ile ülkemize dövizde kazandırmak istiyoruz” dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

H2Z7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28