Körfezexpres
18.Kasım.2020
Bu haber 962 defa okundu.

Ülkemizin en önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olan Balıkesir’in Burhaniye İlçesinde , Kırsal Bahadınlı Mahallesinin Tarımsal Kooperatifine ait 60 yıllık eski zeytinyağı fabrikası TKDK desteği ile modern bir zeytinyağı tesisine dönüştü.

Mülkiyeti Bahadınlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait 60 yıllık eski zeytinyağı fabrikasını kiralayan, Uygun Tarım Sahibi Burcu Uygun ve eşi İbrahim Uygun , Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ‘nun desteği ile eski fabrikayı hem baştan aşağıya yeniledi hem de son model teknolojik ve çevre dostu kontinü makineler ile donatarak, zeytinyağı fabrikasını günde 1.500 çuval zeytin işleyecek kapasiteye çıkarttı. Tesis ile ilgili bilgi veren İbrahim Uygun ; “eşimle birlikte köyümüzün kooperatifine ait eski sistem zeytinyağı fabrikasını kiralayarak , bu tesisi TKDK desteği ile modern bir zeytinyağı üretim ve ambalajlama tesisi haline getirdik.” dedi. Modernleştirilen tesiste öncelikli hedeflerinin “KALİTELİ ÜRETİM” olduğunu , bunun içinde , fabrikada çuvalla zeytin bekletme sistemine son verdiklerini belirten İbrahim Uygun; “öncelikle fabrika bahçemizi kilit parke taş ile düzenleyerek , bahçemizi büyük ebatlı kasaları koymaya ve forklift ile ürün taşımaya uygun hale getirdik. Fabrikamıza 300 adet yaklaşık 400 kg. zeytin alabilen gıdaya uygun büyük ebatlı delikli kasa alarak , fabrika bahçesinde çuval ile bekletme sistemine de son verdik böylelikle çuval içerisinde beklerken zeytinlerde meydana gelen oksidasyona mani olarak zeytinyağındaki kalite kayıplarını önleyeceğiz. Satın aldığımız son model ve teknolojik çevre dostu kontinü makinalardan elde edeceğimiz kaliteli zeytinyağlarını da azot gazlı krom tanklarda muhafaza edeceğiz ve yine tesisimize tedarik edeceğimiz yarı otomatik dolum makinası ile zeytinyağlarını ambalajlayarak piyasaya süreceğiz.” dedi.
TKDK desteği ile modernize edilen ve kapasitesi arttırılan zeytinyağı tesisi projesi hakkında bilgiler veren Proje Danışmanı ve Tariş Eski Müdürü İsmail ÇANCI ise “ 150 ton zeytin işleme kapasiteli modern tesiste , işletme sahiplerinin “KALİTELİ ÜRETİM” hedefini gerçekleştirmek için tesise gelen zeytinlerin büyük ebatlı kasalarda stoklanarak kasa devirme aparatı takılan forklift ile üretime sevk edileceğini , üretilen zeytinyağlarının azot gazlı krom tanklarda stoklanarak kalitesini ve tazeliğini uzun süre koruması sağlanacaktır” dedi. Modernize edilen tesise çekirdek ayırma makinesi de alındığını söyleyen Çancı; “zeytinyağı üretiminde ortaya çıkan ve prina olarak adlandırılan yağı alınmış zeytin küspesi içerisindeki zeytin çekirdeği kırıklarının bu makine vasıtası ile çıkarılacağını, çıkarılan kırık zeytin çekirdeklerinin ise yaklaşık 5.000 kilo kalori ihtiva eden çevre dostu bir yakıt olarak piyasaya sunulacağını” belirtti. Modernleştirme yatırımının yaklaşık 500.000 Euro’ya mal olduğunu belirten ÇANCI; projenin gerçekleştirilmesi için “fabrika binasının ve bahçesinin tadilat yapılması, büyük ebatlı delikli kasalar, büyük ebatlı kasaları devirmeye yarayan forklifte monte edilen devirme makinası, forklift kantarı , çekirdek çıkarma makinesi, kırık zeytin çekirdeği çuvallama makinesi, son sistem modern kontinü sistem zeytinyağı makinesi, azot gazlı krom zeytinyağı tankları, prina transfer pompası, 60 tonluk posa prina silosu makine ve ekipmanlarının tedarik edilmesinde TKDK’dan yüzde 65 geri ödemesiz hibe desteği ve KDV muafiyeti alındığını” söyledi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 1 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

A2S6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28