Körfezexpres
10.Kasım.2020
Bu haber 149 defa okundu.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 82. Yıldönümünde bir kez daha hüzünle andık.

Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82. Yıldönümünde Cumhuriyet Meydanında yapılan anma programı Kaymakam İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Birinci, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 08.45 te Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin çelenk sunumu ile başladı. 2 Dakikalık saygı duruşunun ardından istiklal marşımız okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kemer Mesleki Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mehmet Özer yaptı. Mehmet Özer, Bu gün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve çağdaş Türkiye'nin mimarı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölümünün 82. yıl dönümünü anmak için toplanmış bulunmaktayız.
Büyük önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O'nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.
Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O'nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.
Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşma yön vermiş, milleti ile birlikte Ya istiklal Ya ölüm parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.
Büyük önder Atatürk. Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başannın yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış. Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.
Hayatının en son anma kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.
işte, 10 Kasım'lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk'ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.
Her 10 Kasım'ın üzerimizde oluşturduğu kaçınılmaz hüzne rağmen, anlam ve önemi bakımından büyük bir gün olduğunu sanınm artık daha iyi anlıyoruz. Atatürk'ün izinde yürüyen ve ulaştığı çizgiyi daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden Türk gençliği, kendisine yakışan başarıyı elde etmekte ve etmeye de devam edecektir.
Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Sen ebedi istirahatgahında rahat uyu Bizler emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti'ne her zamanki gibi gönülden sahip çıkarak, sana layık bir millet olmaya devam edeceğiz.
Bu anlamlı günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz dedi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmadan sonra şiirlerin okunmasıyla anma programı sona erdi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

R0J4

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28