Körfezexpres
10.Ekim.2020
Bu haber 235 defa okundu.

Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garında emek ve barış isteyen grubun içinde patlatılan bomba sonrası yaşamını yitirenler anısına Cumhuriyet meydanında basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri adına Eğitim-Sen Burhaniye Temsilcisi Mahmut Akgök okudu. Açıklamada, 10 Ekim Katliamı’nın üzerinden beş yıl geçti… “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler.

103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüzbinlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir.

10 Ekim katliamı, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçasıdır. Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır.

Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, “Kokteyl örgüt” diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır.
1 Mayıs katliamından Maraş katliamına, Bahçelievler katliamından Sivas katliamına, bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır.
10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.Emperyal ve kapitalist güçlerin kışkırtmalarıyla komşu ülkelerin tamamına yakın ülkelerde fiili bir savaş sürmektedir. Binlerce yıldır aynı coğrafyada barış içerisinde yaşayan komşu ülkelerin bu savaşlarına taraf olmak yerine “Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir” şiarı ile barış çağrısı ve barış elçiliği görevini üstlenmek ülkemizin temel görevlerinden biri olmalıdır.
“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir BARIŞTIR” dağlar yorgun, ormanlar yorgun, insanlar yorgun. Hakikaten insanlığa dair her ne varsa her şey ya yorgun ya da bitmek, tükenmek üzere... Tüketilen kömür değil, kardeşliğimizdir, adalettir, ekolojik yaşamdır.Başta HDP ve diğer muhalif yapılar üzerindeki Daha çok gözaltı, tutuklama ve baskının nedenini biliyoruz: Korkuyorlar.
Korksunlar; birleşeceğiz, çoğalacağız ve faşizmi mutlaka yeneceğiz
Burhaniye Emek ve Demokrasi Bileşenleri olarak; 10 Ekim Ankara katliamının beşinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, otoriter yönetimlerle faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz ifadeler kullanıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

X6P0

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28