Körfezexpres
6.Ekim.2020
Bu haber 104 defa okundu.

Meme Kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz ,Meme kanserinde; Ailede meme kanseri öyküsü,Doğum yapmamış ve 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapmış olmak,Doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak ,12 yaşından önce adet (mens) görmeye başlamak, Menapoza özellikle 55 yaşından sonra girmek, Menapoz sonrası hormon tedavisi almak,Yeterli fiziksel aktivite yapmamak, Fazla kilolu olmak, Alkol ve sigara kullanmak risk faktörleridir.
Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, sağlıklı kiloda olma kanser riskini azaltmaktadır. Özellikle 1,5-2 yıl emzirmenin anneyi meme kanserinden koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.
Meme kanserinde en sık rastlanan belirtisi kitlenin ele gelmesidir. Ağrı, kaşıntı ve kızarıklık, meme ucunda çekilmeler, şekil değişikliği, portakal kabuğu görünümü, deride tahriş, tek taraflı akıntı, koltuk altında kitle gibi belirtiler olduğunda Aile Hekimine müracaat edilmelidir.
Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlenmesidir. Kendi kendine her ay yapılan meme muayenesi, doktor tarafından yapılan meme muayeneleri ve 2 yılda bir 40-69 yaş kadınlara çekilen mamografi önemlidir.
İlimizde kanser taramaları Aile Hekimleri, Kanser Erken Teşhis-Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Mobil Sağlık Tırında ücretsiz yürütülmektedir dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

O2H6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28