Körfezexpres
5.Ekim.2020
Bu haber 106 defa okundu.

Ekim ayı olağan meclis toplantısı öncesi CHP, İYİ Parti, AK Parti, ve MHP gruplarının ortak imzasıyla Azerbaycan bildirisi Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından okundu.

Deklarasyonda; Burhaniye Belediye Meclisi olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek Kardeş Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine ve askerlerine yaptıkları saldırıyı büyük bir kararlılıkla, öfkeyle ve şiddetle kınıyoruz.
Kardeş kelimesinin en güzel şekliyle vücut bulduğu Azerbaycan ve Türkiye arasındaki bağ, yaşanan ortak tarihi geçmiş, paylaşılan coğrafya ve kader birlikteliği sebebiyle Aziz Milletimiz her zaman, her şartta Can Azerbaycan’ın Kardeşlerinin yanındadır, Bizler Azerbaycan’a yapılan bu haksızlığa ve zulme kayıtsız kalamayız.
Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Ermenilerin doğu illerinde yaptıkları katliamlar sonucunda zor durumda kalan milletimizin yardımına Azerbaycanlı kardeşlerimizin yetiştiği gibi Bakü’de, Azerbaycanlı kardeşlerimize karşı Ermenilerin yapmaya çalıştıkları katliamlar karşısında Azerbaycan’ın asil evlatları ile milletimiz yan yana, gönül gönüle çarpışmıştır. Bugün Azerbaycan’ın birçok yerinde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı şehitliklerin olması bunun en güzel nişanıdır. “Tek Millet iki Devlet” arasındaki bu güçlü bağ, geçmişten günümüze kadar birçok unsurla devam etmiş ve hala devam etmektedir.
1992 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle ortaya çıkan ve onlarca insanın şehit edildiği “20 Ocak Faciası” ile “Hocalı Katliamı” gibi tarihe geçen hadiselerde de Türkiye yine Azerbaycan’ın yanında olmuştur.
Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan savunma hakkı çerçevesinde vatandaşlarını korumak ve topraklarının bütünlüğünü sağlamak amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği tüm savunma ve operasyonları sonuna kadar destekliyoruz. Ermenistan, bu tavrı ile bölgemizdeki barışın sağlanmasının önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha tüm dünyaya ispat etmiştir.
Bizler, başta Can Azerbaycan’ımızda olmak üzere yeryüzünün her köşesindeki yaşayan Türklere ve soydaşlarımızın müsterih olmalarını ve Türkiye Cumhuriyeti payidar olduğu müddetçe milletimizin ve soydaşlarımızın hiçbir ferdini sindirmeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini buradan tüm dünyaya ilan ediyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle hain saldırılarda şehit düşen Azerbaycanlı şehit kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diliyoruz.”
Ne Mutlu Türk’üm diyene ifadeleri kullanıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

P5H0

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28