Körfezexpres
3.Ekim.2020
Bu haber 90 defa okundu.

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını fiziksel sağlığımız için tehdit oluşturmasının yanı sıra psikososyal anlamda da destek verilmesini zorunlu hale getirmiştir.

Balıkesir Sağlık İl Müdürlüğü bilgilendirmesinde, Daha önce alışkın olmadığımız bir süreç yaşadığımız için bu dönemde bazı kişiler stres, kaygı, korku gibi belirtiler göstermeye başladı. Bazılarımız bu süreçteki sıkıntıları kendi imkanları ile atlatabilirken bazılarımız destek almak zorunda kaldı. Yaşanılan şartlar düşünüldüğünde yüz yüze destek almak bu süreçte çok güvenli değildi. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda ilimizde hem vatandaşlarımız için hem de sağlık personelimiz için psikososyal destek hatları oluşturuldu. Destek hatlarımızda psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimci hizmet vermektedir. 23 Mart 2020 tarihinden itibaren ilimizde oluşturulan psikososyal destek hatları aracılığıyla toplamda 1.550 görüşme gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca bu süreçten daha fazla etkilenebilecek olan risk gruplarındaki vatandaşlarımıza da bu hatlar üzerinden destek verilmiştir. Bugüne kadar gebe ve yakını, engelli ve yakını, evde sağlık hizmeti alan 65 yaş üzeri yaşlı birey ve yakını olmak üzere risk grubundaki vatandaşlarımızla toplamda 3.026 görüşme gerçekleştirilmiştir.
Bugüne kadar toplamda destek hatlarında 4.576 görüşme gerçekleştirilerek vatandaşlarımıza ve sağlık personeline psikososyal destek hizmeti sunulmuş ve sunulmaya devam edilecektir.
Siz de yaşadığımız bu süreçte destek almak isterseniz destek hatlarımızı hafta içi 8.30-17.30 saatleri arasında arayarak destek talep edebilirsiniz.
Unutmamalıyız ki beden ve ruh sağlığı bir bütündür ve bazı zorluklarla tek başımıza baş etmemiz mümkün olmayabilir. Bu yüzden yardım istemekten çekinmeyin ve ihtiyacınız durumunda telefonla psikososyal destek almayı sakın ihmal etmeyin denildi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

D8V3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28