Körfezexpres
25.Eylül.2020
Bu haber 204 defa okundu.

BURÇEP Burhaniye Çevre Platformunun düzenlediği basın açıklaması Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Artur Çevre Platformu ve Burhaniye Ekoloji Gönüllülerinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanında yapıldı.

Basın açıklamasında, Hepimizin üzülerek takip ettiği gibi Kazdağları Kirazlı’da 425 gündür yaşam savunucuları tarafından sürdürülen nöbet, jandarmanın sabaha karşı yaptığı baskınla, zorla sona erdirildi. Ya da, direnişçilerin deyişiyle, aslında sadece nöbet alanının yeri değişti. Şimdi sadece Kirazlı değil, bütün meydanlar, alanlar, kentler, köyler, çok daha kalabalık bir kitleyle nöbet alanına dönüştü. Sincabı, ağacı, karıncayı, insanı dert edinen milyonlarca göz Kazdağları’na, Alamos Gold’a dikildi.
Kazdağları’ndaki ruhsatsız, yasadışı varlığını sürdüren Alamos’un değil, yaşamı savunanların tahliyesini öfkeyle kınıyoruz.
Dostlar, Dünya tükendi. iklim krizi her geçen gün daha büyük bir tehdit haline geliyor ve küresel iklimin bu yüzyılda ve sonrasında değişmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Artan sıcaklık, sıklaşan fırtınalar ve yükselen deniz seviyesi biyo çeşitliliği tehlikeye atıyor. Şartlara uyum sağlayamayan bir sürü hayvan türü önümüzdeki yıllarda yok olacak. Ormansızlaşma tropikal yağmur ormanları için büyük bir tehdit çünkü bu ormanlar dünyanın biyolojik çeşitliliğinin yaklaşık üçte ikisine ev sahipliği yapıyor. Pandemi, yangınlar, kum fırtınaları, sel gibi özellikle 2020’de ülkemizde ve dünyada gündem olmuş felaketlerin iklim krizi ile bağlantısı yadsınamaz bir gerçek. İklim krizinin en yakıcı sonuçlarından birisi olan kuraklık, kendisini hissettirmeye başladı. Burhaniye’de bir süredir yaşanan içme suyu sıkıntısı ilçe sakinlerince sık sık dile getirilir oldu. İçme suyu rezervlerimiz tükeniyor. Derelerimiz kuruyor. Dağlarda sık sık rastladığımız çeşmelerden artık sular akmıyor. Havran Barajı su seviyesindeki büyük düşüş, durumu açıkça göz önüne seriyor. Suyumuz bitiyor.

Kuraklık tehlikesi yetmezmiş gibi, Madra’da, saniyede 57 litre su kullanan TÜMAD, sadece dağımızı öğütmekle, zehrini akıtmakla kalmıyor, zaten tükenen suyumuza ortak oluyor. Su hayattır ve TÜMAD, hayatımızı çalıyor.
Ülke çapında halkın yoğun tepkilerine rağmen katil projelerin hayata geçirilmesi ve son olarak Kirazlı’dan yaşam savunucularının tahliyesi ile bizlere şu mesaj verilmek isteniyor; “Ülkenin her karış toprağı, size rağmen sermayenindir.”
Buna karşılık bizler inatla ve kararlılıkla diyoruz ki, yaşamı ve yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Bu bizim Anayasa’dan aldığımız hakkımız ve görevimizdir.
Yaşam savunucularını terörize etmeye çalışmanız işe yaramayacak. Bizler Kazdağları’nın her karışında karşınızda olmaya devam edeceğiz. TÜMAD’ı Madra’dan ve tüm talancıları bu ülkenin dağlarından, ovalarından, şehirlerinden kovana kadar peşinizi bırakmayacağız. Biz halkız eninde sonunda biz kazanacağız. Selam olsun dün, bu gün ve yarın doğası, ülkesi ve özgürlüğü için direnenlere.
Bizler yaşamımıza, doğamıza karşı saldırıları püskürtmek için meşru müdafadayız, görev başındayız. Soruyoruz; Sizler ne uğruna ve kimlerin adına karşımızdasınız ifadeleri kullanıldı.

Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

I0A5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28