Körfezexpres
24.Eylül.2020
Bu haber 257 defa okundu.

Balıkesir I·l Hıfzıssıhha kurulu kararı gereği COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında Balıkesir’deki kamu kuruluşlarına HES koduyla giriş zorunluluğu getirildi.

Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi Burhaniye Belediyesi de HES kodu uygulamasına geçti. Uygulamayı, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler kendi HES koduyla Belediyeye giriş yaparak başlattı.
Yeni normal dönemde Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Alınan karar gereği tüm kurumlarda olduğu gibi Burhaniye Belediye Hizmet binasına da HES kodu olmayan vatandaşlar alınmayacak. Uygulama sistemlerini kurarak Burhaniye’de ilk olarak HES sorgulamasına başlayan Burhaniye Belediyesi, belediye hizmet binası girişinde HES Sorgulama masası kurdu.
Yapılan uygulamayı ilk olarak Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler başlattı. HES Sorgulama masasında oluşturduğu kodla Belediyeye ilk girişi yapan Başkan Deveciler “Uygulama Kamu Kurumlarında ki virüs mücadelesine yönelik atılmış bir adım. Vatandaşın virüsten korunması ve virüsün yayılmasını sağlamak amacıyla alınmış bir karar. Genelgeyi gerektiği şekilde uygulayacağız” şeklinde konuştu.
Belediyeye gelen vatandaşların HES kodlarını alarak gelmeleri yönünde mesajlar atarak, sosyal medya hesapları üzerinden gönderiler paylaşan Burhaniye Belediyesi ayrıca hizmet binası girişlerinde personel tarafından HES kodunun nasıl indirileceği yönünde yardımcı oluyor. Belediye bunun yanı sıra astığı bilgilendirme afişleriyle de vatandaşın HES uygulamasına ulaşarak kod indirebilmesini sağladı.
Belediye’de giriş HES masası bölümünde karşılanan vatandaşların Hayat Eve Sığar uygulamasından, SMS veya E Devlet üzerinden edindikleri HES kodu sorgulanıyor. HES kodu sorgulaması yapılan ve risk taşımadığı tespit edilen kişiler, x-ray cihazından geçtikten sonra ateşleri ölçülerek işlem yapacakları birime gidiyor. Uygulamada riskli ibaresi bulunan vatandaşlar gerekli sağlık birimine haber verilerek en yakın sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

F8X2

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28