Körfezexpres
16.Eylül.2020
Bu haber 1426 defa okundu.

Türkiye’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretim bölgelerinden biri olan Balıkesir ili Burhaniye İlçesi Şarköy Mahallesinde , Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ‘nun geri ödemesiz hibe desteği ile yapılan Karayaz Zeytinyağı Fabrikası zeytin sezonunda faaliyete geçmek için gün sayıyor.

TKDK desteği ile yapılan Karayaz Zeytinyağı Fabrikasının işletmecileri Naim ve Eren Karayaz kardeşler , inşaatı ve makine ekipmanlarının da montajı biten son sistem modern zeytinyağı fabrikasının Ekim ayı başında hizmete açılacağını söylediler. Şirket Müdürü Naim Karayaz ; “son sistem teknolojik makinelerimizin montajı bitti. Tesisimizde 160 ton zeytini zeytinyağına çevirebilecek kapasitedeyiz. Ekim ayı başında faaliyete geçecek tesiste hiçbir surette PVC kap kullanmayacağız, imal edilecek yağların kaliteleri dibe düşen zeytinlerden elde edilen rafinajlık bile olsa paslanmaz çelikten imal edilen kaplara konulacak , hedefimiz en kaliteli hizmeti en düşük bedelle üreticilerimizin hizmetine sunmak dedi.”
Tesisin hakkında teknik bilgi veren proje danışmanı Tariş eski müdürü İsmail ÇANCI ise ; “ tesisin makine ekipmanları için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) yüzde 65 oranında geri ödemesiz hibe desteği verdi, proje ile tedarik edilen makine ekipmanlar ile yapılan tesis, Avrupa Birliği Standartlarının bile üstünde” dedi. Fabrikaya gelen zeytinlerin büyük ebatlı kasalara konularak üretim sırasını bekleyeceğini ,zeytinle dolu büyük ebatlı kasaların, forklift vasıtasıyla üretime sevk edileceğini , çevreci sistem olarak tabir edilen 2 faz sistemi ile üretim yapacak son model teknolojik makinalardan elde edilecek rafinajlık veya yemeklik yağların kalite farkına bakılmadan krom kaplarda muhafaza edileceğini söyleyen Çancı, fabrikadaki meydan yönetimi de digital takip sistemler ile otomatik olarak yapılacak dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

F2X6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28