Körfezexpres
15.Eylül.2020
Bu haber 26 defa okundu.

Burhaniye Ticaret Odası düzenlediği seminer ve bilgilendirme toplantılarıyla üyelerini bilgilendirmeye devam ediyor.

Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel 15 Eylül Salı günü saat 14.00 te internet üzerinden yapılacak olan kişisel verilerin korunması kanunu hakkında verilecek seminere bütün üyelerin katılımının faydalı olacağını ifade etti.
Kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumayı ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemeyi amaçlayan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile kanun kapsamında kayıt olunması zorunlu olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) hakkında 15 Eylül 2020 Salı günü saat 14:00’te internet üzerinden bir bilgilendirme semineri gerçekleştirilecektir.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Nedir?
7 Nisan 2016 tarih ve 29677 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürüttüğe giren Kişisel Verileri Koruma Kanunu, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir. Özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşlar ile kamu kurum ve kuruluşları arasında ayrım gözetmeksizin kişisel veri işleyen tüm kurum ve kuruluşların Kişisel Verileri Koruma Kanununa uyması gerekmektedir.
Söz konusu Kanunu’nun 16. Maddesine göre VERBİS'e (Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi) kayıt zorunludur. VERBİS'e son kayıt tarihi nedir?
Yıllık alışan sayısı Şiî’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den çok dan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için 30.09.2020,
Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL' den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için 31.03_202Ttfir.
Kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında idari para cezalan düzenlenmiş olup Veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket edenler hakkında 20.000 Türk Lirasından 1.000.000Türk Lirasına kadar idari para cezası verilebilmektedir.
Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

Y1Q5

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28