Körfezexpres
13.Eylül.2020
Bu haber 192 defa okundu.

Burhaniye Sol parti İlçe Başkanlığı 12 Eylül darbesinin 40 yılında Cumhuriyet Meydanında yaptığı basın açıklamasıyla darbeyi bir kez daha kınadı.

Burhaniye Sol Parti tarafından organize edilen basın açıklamasına Burhaniye Emek ve Demokrasi Bilşenleri de destek verdi Basın açıklamasına Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Başkan Yardımcısı Murat Yazgan’da katıldılar.
Basın açıklamasını Sol Parti adına Semra Dikici okudu. Açıklamada; 12 Eylül darbesinin üzerinden tam 40 yıl geçti. 40 yıl önce bu gün, yönetime el koyanlar, ülkemizde gelişen muhalefeti bastırmak ve ülkeyi istedikleri gibi yönetemeyenlerin bunalımına çare bulmak adına bütün demokratik yapıların kapılarına kilit vurmuştu.
ABD emperyalizmi ve onun ülkemizdeki yerli işbirlikçileri, sistemin içine düştüğü bunalımın yükünü işçi- emekçi kesimlerin üzerine yıkmış, 24 Ocak kararlarıyla da bunu hayata geçirmişti.
12 Eylül faşist darbesini yapanlar, bu darbeyi anarşi ve kardeş kavgasına son vermek gibi sözlerle gerekçelendirmiş, ancak ülkemizi dev bir cezaevine dönüştürmüştü.
12 Eylül sürecinde 650 bin kişinin gözaltına alınması, 1 milyon 683 bin kişinin fişlenmesi, 230 bin kişinin yargılanması, idam cezaları ve yüzlerce yıla varan cezaların verilmesi, bir toplu yok edişin de göstergesi olmuştur.
Aynı süreçte, 517 kişiye idam cezası verildi, idam cezası verilenlerden 50‘si asıldı. 388 bin kişiye pasaport verilmedi. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitmek zorunda kaldı. 300 kişi kuşkulu bir şekilde öldürüldü. 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi.
Asmayalım da besleyelim mi anlayışına yaslanan 12 Eylül hukuku, geçen 40 yıl boyunca farklı boyutlarda da olsa egemenliğini hissettirmiş, 40 yıl önce topluma biçilen kefen, bu gün hala toplumun üzerinden atılabilmiş değildir. ABD sözcülerinin bizim çocuklar işbaşında değerlendirmesi ve bir işbirlikçinin Bu zamana kadar işçiler gülmüştü, şimdi gülme sırası bizde demesi, 12 Eylül darbesinin kimin yararına yapıldığını apaçık ortaya koymaktadır.
12 Eylül‘ü halkın üstüne bir namlu gibi doğrultup derin yaralar açanlarla hesaplaşmadıkça, aydınlık ve güzel bir geleceği kurmak mümkün değildir.
Aradan geçen 40 yıla rağmen, 12 Eylül Darbesi’yle gerçek anlamda hesaplaşılamadı. Hesaplaşmak bir yana, 12 Eylül karanlığının tüm uygulamaları, bizatihi AKP eliyle yaşatılmaya devam ediyor. 12 Eylül karanlığı, kapatılan gazete ve dergiler, susturulan basın, yargılanan gazetecilerdi. 18 yıllık AKP iktidarında kapatılan gazete ve dergilerin, yargılanan gazetecilerin sayısı 12 Eylül’ü bile geride bıraktı.
12 Eylül karanlığı, şafak baskınları, hukuksuz gözaltılar, haksız tutuklamalardı. 18 yıllık AKP iktidarı boyunca aynı baskınlar, aynı gözaltılar, aynı tutuklamalar yaşanmaya devam etti.
12 Eylül karanlığı, tutuklanan parti başkanları, yasaklanan siyasetçiler, cezaevine gönderilen milletvekilleriydi. AKP iktidarı, muhalefet partisi başkanlarını ve milletvekillerini cezaevinde adeta rehine gibi tutuyor.
12 Eylül karanlığı, toplumsal muhalefetin baskı ve zorla susturulması, örgütlü yaşamın tümüyle ortadan kaldırılmasıydı. AKP iktidarı sokağa çıkan herkesi terörist, hakkını arayan herkesi tehdit ilan ediyor.
12 Eylül karanlığı, maskeli muhbirler, asılsız suçlamalar, uzun yargılamalardı. AKP iktidarı bu yöntemlere trol hesapları, gizli tanıkları, uydurma delilleri ekleyerek zenginleştirdi.
12 Eylül karanlığı, parlamentonun tasfiyesi, anayasanın askıya alınması ve sıkıyönetim düzeniydi. AKP, Olağanüstü Hal ilanıyla, parlamentonun yetkilerini gasp etti, Anayasayı askıya aldı ve tüm hak ve hürriyetleri ortadan kaldırdı.
12 Eylül karanlığı, yasama, yargı ve yürütme gücünün cuntacı generallerin elinde toplanmasıydı. AKP iktidarı tüm gücü sarayda topladı. 12 Eylül’ün beş adam rejimi yerine, sarayın tek adam rejimi kuruldu.
12 Eylül karanlığı, eğitim sisteminin Türk-İslam Sentezi anlayışıyla şekillendirilmesiydi. 18 yıllık AKP iktidarı boyunca eğitimin her aşaması, tümüyle dinsel, muhafazakâr ve gerici ilkeler ışığında yapılandırıldı.
12 Eylül karanlığı, 1402 sayılı yasayla üniversitelerdeki ve kamu kurumlarındaki sol, sosyalist, demokrat kesimlerin tasfiyesiydi. AKP iktidarı KHK’lar aracılığıyla haksız ve hukuksuz yere binlerce öğretim üyesini ve kamu emekçisini ihraç etti.
12 Eylül karanlığı, 24 Ocak Kararları ile neoliberal düzenin inşasıydı. 18 yıllık AKP iktidarı neoliberal politikaların en radikal biçimde uygulandığı, ülkemizin bütün varlıklarını özelleştirildiği, tüm hizmetlerinin ticarileştirildiği, tüm zenginliklerinin satıldığı dönem oldu.
AKP tüm ideolojisi ve iktidar pratiğiyle 12 Eylül karanlığının ürünü ve sürdürücüsüdür. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu karanlıkla mücadele etmeye devam edeceğiz dendi


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

R6J0

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28