Körfezexpres
8.Eylül.2020
Bu haber 127 defa okundu.

Burhaniye’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü bir kez daha büyük bir sevinç, coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Kurtuluş günleri sevinç günleri olmasının yanında, yeni bir güç kazanma açısından da son derece önemli günlerdir. Tarihini ve geçmişini iyi bilmeden geleceği inşa etmek mümkün değildir. Kurtuluş günlerimiz; tarihe ışık tutması, yarınlarımıza yön vermesi açısından son derece önemlidir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 22 Haziran 1919'da Amasya Tamimi’nin 3. maddesinde belirttiği üzere; Milletin istiklâlini yine milletin kendi azim ve iradesi kurtaracaktır.” veciz ifadesi istikametinde, mahalli ilk örgütlenme hareketleri Balıkesir'de ve İlçemizde başlatılmıştır.
Burhaniye, işgale karşı oluşturulan Kuva-yı Milliyenin ilk kurulduğu merkezlerinden birisi olmuş, Milli Mücadeleye İlçe halkımız maddi-manevi tam destek vermiştir. 8 Eylül 1922 günü işgalden kurtarılan İlçemiz, özgürlüğün verdiği güçle yeniden ayağa kalkarak, o günden bu güne uzanan süreçte vatanperver ve çalışkan halkımızın gayretleriyle, bölgemizin ve ülkemizin önemli merkezlerinden birisi olmuştur.
Ülkemiz ekonomisiyle, demokrasisiyle, savunma sanayiinde yaptığı atılımlarla, genç ve dinamik nüfusuyla her geçen gün bölgesinde ve dünyada önemli bir güç haline gelmektedir. Türkiye’nin kazandığı bu güç, devlet ve millet olarak sahip olduğumuz birlik ve dayanışma duygusu, vatan ve bayrak sevgisi geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da bize yönelen tüm tehlikeleri bertaraf etmeye yetecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Milli Mücadeleye önderlik eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşehrilerimizin kurtuluş gününü kutluyorum..


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

S9K3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28