Körfezexpres
8.Eylül.2020
Bu haber 132 defa okundu.

Covid-19 pandemi dolayısıyla kısıtlı bir şekilde yapılan 8 Eylül Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluş töreni Cumhuriyet Meydanına yapıldı.

8 Eylül Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü kutlamalarına CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Belediye Başkan Yardımcıları Tamer Midilli ve Murat Yazgan, Belediye Meclis üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve daire müdürleri her ne kadar arka planda bırakılmış olsalar da Burhaniye’nin kurtuluşunda büyük yararlılık gösteren Borazan Çavuşun torunları katıldılar. Atatürk anıtına çelenk sunumun ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptı. Başkan Deveciler “Burhaniyeliler, Kuvva-yı Milliyeciliğinizle ne kadar övünseniz hakkınızdır. Cumhuriyetin kurulmasındaki katkılarınızla iftihar etmelisiniz” diyen Başkan Deveciler, Burhaniyelilerin yaşadığı zulme rağmen geri adım atmadan kahramanca mücadele ettiğini ve Burhaniye’yi düşmana teslim etmediğini ifade etti.
Milletin kahramanlık destanlarından birinin de 98 yıl önce Burhaniye’de yazıldığını belirten Deveciler “Mondros Mütarekesi imzalandığında silahlarını müttefik kuvvetlere teslim etmeyen Burhaniyelilerdir. Esaret altında iken ‘padişahın verdiği ferman geçerli değildir’ diye Osmanlı hükümetine telgraf çeken Burhaniyelilerdir. Padişahın yolladığı heyet-i Nasiha’yı ilçelerine sokmayan Burhaniyelilerdir. Osmanlı hükümetinin Burhaniye diye bir kazası yoktur diye telgraf çekilmesine sebep olacak şekilde Kuvvacı tavır koyan Burhaniyelilerdir” dedi.
Başkan Deveciler konuşmasının devamında “30 Ağustosta başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk ordusunun, Yunanlıları bozguna uğratmasından hemen bir hafta sonra 8 Eylül 1922 de, 796 gün süren acı ve karanlık dolu tutsaklık günleri sona ererek Burhaniye’miz özgür ve aydınlık günlere kavuşmuştur. Burhaniye sahip olduğu manevi güçle büyük bir kahramanlık örneği sergilemiştir.. ilçemizde sergilenen kurtuluş etkinlikleri, insanımız arasında dostluğu, birliği ve beraberliği güçlendirmektedir.. bu sene kurtuluş günümüzü, her ne kadar ülkemizin içinde bulunduğu Pandemiden kaynaklı coşku içinde kutlayamasak da, bu gururu Burhaniyeliler olarak göğsümüzü gererek taşıyacağız ve gelecek nesillerle kuşaklarca aktaracağız.
Milli birlik ve beraberliğin daha çok değer kazandığı bu günlerde tüm hemşerilerimizin kurtuluş günlerini en içten dileklerimle kutluyor, başta gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kanları ve canlarıyla bu vatanı bizlere armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.
Resmi törenin tamlanmasının ardından CHP Burhaniye İlçe Teşkilatı Atatürk Anıtına Çelenk sunumu yaparak saygı duruşunda bulundu. Burhaniye Belediyesi tarafından organize edilen odaların ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı araç korteji marşlar eşliğinde Burhaniye Caddelerinde geçişlerini yaparken vatandaşlara kurtuluş coşkusunu yaşattı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

C3U7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28