Körfezexpres
3.Eylül.2020
Bu haber 223 defa okundu.

Kendilerine verilen görevleri yerine getirmek aracıyla diğer kamu çalışanlarından Farklı birçok Zorluğa göğüs gererek geceli gündüzlü çalışmak zorunda kalan zabıta emekçilerinin haftası kutlu olsun.

Tüm-Bel-Sen Balıkesir Şube Başkanı İlker Omar Demiray Zabıta haftası nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında; Sendikamız da zabıta olarak görev yapanların sorunlarını, işkolundaki öncelikle sorunlar arasında ele alıyor ve her zeminde gündem yapıyor. Ancak maalesef sorunlara hala çözüm bulabilmiş değil.

Düzenli ve huzurlu bir kent yaşamı için geceli gündüzlü özveriyle çalışmalarını rağmen gerek, ekonomik ve sosyal hakları bakımından gerekse de Özlük hakları bakımından birçok sorun yaşayan zabıta emekçileri gerçek emeklerinin çok altında maaş almaktadırlar.

Çalıştıkları kentin düzenini oluşturan, imardan çevre sağlığına, sağlıktan kentin estetiğine, ekonomik yapıdan kolluk gücüne varana kadar altmışın üzerinde kanun ve yönetmelikle üzerine bir çok görev yüklenen zabıta emekçileri, bu görevleri sırasında saldırıya uğramakta, yararlanmakta,kimi zamanda yaşamlarını yitirmektedirler.Tüm bu işler yetmiyormuş gibi asli görevlerinin arasında yer almayan bir çok işi yapmaları istenmektedir.

Üyesi olduğu sendikadan, siyasi görüşünden veya inançlarından dolayı kimi zaman belediye yönetimlerinin hışmına uğrayarak bütün bir gün ayakta bekletilmekte, mesaileri verilmemekte, çoğu resmi ve dini bayram tatillerinde tatil yapamamakla beraber izinlerini dahi kullanamamaktadırlar.

Zabıtaların yaşadıkları bu sorunlar hem belediye yönetimleri , hem de merkezi hükümetler tarafından görmezlikten gelinerek yıllardan beri birikmiş, ve kangren haline gelmiştir. Her düzeydeki yetkililer sorunların tespit edilmesinden ve çözümü için tartışılmasından bile çekinmişlerdir. Sorunların bir kısmı yasa ve yönetmeliklerinden kaynaklanırken, bir bölümü de her yerelin kendi Özgül koşullarından ve belediyelerin özel uygulamalarından kaynaklanmaktadır.

Sendikamızın temel taleplerinden birisi halen 10 hizmet sınıfı olarak yapılan 657 deki sınıflandırmayı 11. Hizmet Sınıfı olarak “ Zabıta Hizmetleri Sınıfı” oluşturulmasıdır. Bunun yanında fazla mesai sorunu zabıta arkadaşlarımızın yaşadığı önemli sorunlarından biridir.Yaptıkları işin gereği olarak sağlık ve hayat riski taşımaları onlara ek bir ödeme yapmayı gerekli kılmaktadır. Ağır yıpranmaya neden olan işler arasında sayılması gereken zabıtaların da fiili hizmet zammından yararlanmaları gerekiyor.
Bu ve benzeri taleplerimizin gerçekleştirilmesi için çabamız ve mücadelemiz devam edecektir.
Zabıta olarak görev yapan kamu emekçilerinin zabıta haftasını kutluyoruz dedi.
Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

O2G6

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28